Strømafbrydelse har sendt sundhed.dk og Københavns Politi ud af drift

Et nedbrud hos telekommunikationsleverandøren GlobalConnect satte lørdag flere danske myndigheder ud af drift.

Artikel top billede

Lørdag 10. juli berettede televirksomheden Andels.net om nedbrud hos underleverandøren GlobalConnect.

På Facebook skriver teleselskabet:

"Der er et centralt nedbrud hos vores leverandør GlobalConnect. Dette påvirker desværre alle vore kunder. Vi er i dialog med GC og forventer snarligt normal drift."

Nedbruddet skyldtes strømafbrydelse og har berørt flere danske myndigheder.

Både Styrelsen for Patientsikkerhed samt Københavns Politi oplevede var i weekenden påvirkede af nedbruddet.

Dette resulterede i, at styrelsen har været forhindret i sit arbejde med smitteopsporing, og politiets afdeling på Hovedbanegården har ikke kunne modtaget personlige anmeldelser.

Dog er begge myndigheder tilbage i almindelig drift igen.

Det betyder, at det igen er muligt at logge ind på sundhed.dk, og man igen kan aflevere personlige anmeldelser ved Hovedbanegård-afdelingen.

I sit Facebookopslag skriver Andels.net:


"Der er rigtig rigtig mange der er berørt af dette, det er naturligvis beklageligt men åbenbart en 'perfekt storm'."

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,