EU udsætter planer om digital afgift til virksomheder

Det er ud til, at EU må udsætte sine planer om en digital afgift, hvis unionen skal nå i mål med USA om en global selskabsskattereform. Men afgiften skulle finansiere Europas erhvervsliv genkomst efter Covid-19.

Artikel top billede

(Foto: © EU/Aurore Martignoni / Aurore Martignoni)

Der er en god sandsyndlighed for, at Europa-Kommissionen kommer til at udskyde sine planer om en digital afgift, der skulle finansciere Europas genoprettelsesplan for erhvervslivet efter Corona-krisen.

Udsættelsen skyldes, at den amerikanske finansminister Janet Yellen har lagt pres på EU for at droppe afgiften. EU vil gerne øge muligheden for at komme til enighed med USA om en en global aftale om en selskabsskattereform - den der referes til som G20-aftalen.

Det skriver Financial Times.

Afgiften skal spæde penge til kassen af covid-19-ramte virksomheder i Europa, så den digitale økonomi i unionen styrkes. Dette forklarede Margrethe Vestager, der er ledende næstformand.

Hun har ikke ville give yderligere detaljer om, hvilke virksomheder der ville blive berørt, eller størrelsen af ​​afgiften.

Forslaget til afgiften skulle fremsættes i denne uge, men fremlæggelsen er nu i første omgang skubbet frem til 20. juli.

"Kommissionen overvejer, hvordan man kan støtte den historiske G20-aftale. I den sammenhæng overvejer vi en mulig udsættelse til efteråret af det detaljerede forslag om digital skat," sagde en uidentificeret embedsmand ifølge Financial Times.

Kommissionsformanden Usula von der Leyen skal mødes med Yellen i dag.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse