EU udsætter planer om digital afgift til virksomheder

Det er ud til, at EU må udsætte sine planer om en digital afgift, hvis unionen skal nå i mål med USA om en global selskabsskattereform. Men afgiften skulle finansiere Europas erhvervsliv genkomst efter Covid-19.

Artikel top billede

(Foto: © EU/Aurore Martignoni / Aurore Martignoni)

Der er en god sandsyndlighed for, at Europa-Kommissionen kommer til at udskyde sine planer om en digital afgift, der skulle finansciere Europas genoprettelsesplan for erhvervslivet efter Corona-krisen.

Udsættelsen skyldes, at den amerikanske finansminister Janet Yellen har lagt pres på EU for at droppe afgiften. EU vil gerne øge muligheden for at komme til enighed med USA om en en global aftale om en selskabsskattereform - den der referes til som G20-aftalen.

Det skriver Financial Times.

Afgiften skal spæde penge til kassen af covid-19-ramte virksomheder i Europa, så den digitale økonomi i unionen styrkes. Dette forklarede Margrethe Vestager, der er ledende næstformand.

Hun har ikke ville give yderligere detaljer om, hvilke virksomheder der ville blive berørt, eller størrelsen af ​​afgiften.

Forslaget til afgiften skulle fremsættes i denne uge, men fremlæggelsen er nu i første omgang skubbet frem til 20. juli.

"Kommissionen overvejer, hvordan man kan støtte den historiske G20-aftale. I den sammenhæng overvejer vi en mulig udsættelse til efteråret af det detaljerede forslag om digital skat," sagde en uidentificeret embedsmand ifølge Financial Times.

Kommissionsformanden Usula von der Leyen skal mødes med Yellen i dag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S