EUs forbrugerorganisation sender klage over WhatsApp: Imens flygter vrede brugere fra platformen

Ændringer i WhatsApps fortrolighedspolitik forårsager massevandring til konkurrerende chat-apps, og en klage sendt til EU-Kommissionen og det europæiske netværk af forbrugermyndigheder. I mens skifter vrede brugere til konkurrerende apps.

Artikel top billede

Den Europæiske Forbrugerorganisation (BEUC) og otte af dens medlemmer kritiserer den seneste opdatring i chat-tjenesten WhatsApps fortrolighedspolitik.

Klagen, der er indgivet til EU-Kommissionen samt det europæiske netværk af forbrugermyndigheder, hander blandt andet om, at WhatsApp presser sine brugere til at acceptere sin nye politik på området.

Det skriver Reuters.

De nye ændringer i WhatsApps services, der blev indført i januar, gør det muligt at dele data med Facebook og andre koncernfirmaer.

"Indholdet af disse meddelelser, deres art, timing og gentagelsen af dem lægger et unødigt pres på brugerne og forringer deres valgfrihed. Derfor er de en overtrædelse af EU-direktivet om urimelig handelspraksis," lød det i en fælles erklæring fra de europæiske organisationer.

De nye politikker sammen med måden, som WhatsApp har prøvet at pushe accepten af disse igennem, har forårsaget at flere WhatsApp-brugere har skiftet til konkurrerende krypterede samtaletjenester som Telegram og Signal.

WhatsApp selv forsvarer sig med, at ændringerne kun tillader brugere at kommunikere med virksomheder, og at det ikke vil påvirke personlige samtaler.

Et andet aspekt af kritikken går på, at ændringerne, som WhatsApp har foretaget, ikke er formidlet i et "klart og forståeligt sprog".

"Denne tvetydighed svarer til en overtrædelse af EU's forbrugerlovgivning, der forpligter virksomheder til at bruge klare og gennemsigtige kontraktbetingelser og kommerciel kommunikation,” lyder det i klagen.

De ni organisationer opfordrer det europæiske netværk af forbrugermyndigheder og EU-databeskyttelsesmyndigheder til at samarbejde om at tackle disse problemer vedrørende privatlivets fred og forbrugerrettigheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen