Erhvervsstyrelsen afviser at åbne Stofa-nettet

Norlys’ konkurrenter vil have adgang til Norlys’ kabel-tv-netværk, som kun Stofa - som Norlys ejer - i dag har adgang til. Netværket når ud til 437.000 husstande. Erhvervsstyrelsen afviser nu i et udkast at ville tvangsåbne nettet.

Artikel top billede

Norlys-konkurrenterne Telenor, Telia og Nuuday forlanger at få adgang til Norlys coax-net, som når ud til 437.000 danske husstande, der kan få leveret kabel-tv gennem netværket.

I dag har alene Stofa, som Norlys ejer, adgang til nettet.

Men der kommer ifølge et nyt udkast til en endelig regulering af Norlys’ bredbåndsforretning fra Erhvervsstyrelsen ikke til at blive nogen tvangsåbning af Stofas kabel-tv-netværk.

Det skriver Finans.

Dermed tilslutter Erhvervsstyrelsen sig Norlys-ledelsens argument om, at en investering i åbning af Stofa-nettet slet ikke står mål med den forventede forretning på et åbent netværk, det såkaldt coax-net.

Stofa-nettet vil dog som udgangspunkt, oplyser Norlys, blive lukket ned senest 30. september 2022, da man alene vil satse på bredbånd via fibernet.

Ifølge Erhvervsstyrelsen udkast er det "tilstrækkeligt i forhold til både at sikre holdbare bæredygtige konkurrencevilkår på underliggende markeder og dermed sikre gode forudsætninger for sund konkurrence på detailmarkedet, hvilket i sidste ende vil være til gavn for slutbrugerne," som det lyder.

Konkurrenter som Telenor, Telia, TDC-ejede Nuuday og Fastspeed har efterlyst, at styrelsen tvangsåbner det lukkede Stofa-net med henvisning til konkurrencevilkår på markedet.

Stofas coax-net dækker ifølge styrelsen omkring 437.000 adresser i Danmark.

Der er høringsfrist for Erhvervsstyrelsens udkast til en afgørelse om Norlys-reguleringen 27. august.

Du finder udkastet her.

Norlys har i dag, 12. juli, netop meddelt, at dets fibernet vil blive åbnet op for konkurrenterne.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest