Artikel top billede

(Foto: Pr-foto: SAS Institute)

SAS Institute tæt på at blive opkøbt i kæmpe milliardhandel

Broadcom menes at være i tæt dialog om et kæmpeopkøb af SAS Institute, som ifølge kilder tæt på processen kan blive afsluttet inden for de næste uger. Op mod 126 milliarder kroner vurderes at være prisen for det store amerikanske software-firma.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i kæmpe opkøb af SAS Institute der kan være på trapperne
  • Hvorfor Broadcom vil købe SAS Institute
269
1:30 min
Den amerikanske chipkæmpe Broadcom er i fremtrædende forhandlinger om at købe det store amerikanske software-selskab SAS Institut.

Prisen vurderes at ligge mellem 15 til 20 milliarder dollar - altså helt op mod 126 milliarder kroner.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Bromancen mellem Microsoft og OpenAI kan være ved at kollapse: Overvejer en regulær krigserklæring

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort dansk bilhus investerer i AI: Bruger allerede 50 software-robotter til at registrere nye biler

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Topdanmarks CIO Kasper Tjørntved Davidsen stopper på posten: Skifter til ny stilling hos Danske Bank

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft klar med nye løfter og særlige produkter til Europa: Se de nye cloud-løsninger og en række særligt udvalgte partnere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Tre vigtige nedslagspunkter fra Folkemødet: To store temaer overskyggede alt andet