KEA tvunget til at skære hundredvis af it-studiepladser efter politisk aftale: "Alt det, som vi har brugt 10 år på at bygge op, taber man"

Konsekvensen af politisk aftale om reduktion af engelsksprogede videregående uddannelser er voldsom for erhvervsakademi- og professionsbacheloruddannelserne. Hos Københavns Erhvervsakademi (KEA) betyder det, at rektor Steen Enemark Kildesgaard skal skære over 15 procent af studiekapaciteten ned. Det går især ud it-studiepladserne. "Fra sommeren 2022 stopper optaget på alle vores internationale uddannelser," siger han til Computerworld.

Artikel top billede

Steen Enemark Kildesgaard, rektor hos KEA.

Billede: Pelle Rink. (Foto: © Pelle Rink / Pelle Rink)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i konsekvenser for Københavns Erhvervsakademi (KEA) som følge af politisk aftale
  • Så mange studiepladser er KEA tvunget til at nedlægge
  • Sådan forholder KEA's rektor sig tli situationen
  • Hvorfor Uddannelses- og Forskningsministeriets tal er problematiske
1.700
8:30 min
Udenlandske studerende er blevet en byrde for Danmark. SU-udgiften til dem er kommet ud af kontrol, og for få af dem får sig et arbejde i Danmark efter uddannelsen.

Derfor skal der skæres gevaldigt ned på studiepladserne.

Sådan kan man læse i forbindelse med aftalen om at begrænse SU-udgifter til udenlandske studerende fra EU, som regeringen og en række partier indgik 25. juni.

Det kommer især til at få alvorlige konsekvenser for de danske erhvervsakademi- og professionsbacheloruddannelser, der uddanner mange it-studerende, som aftalen især er rettet i mod.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos