Norske Infocare køber dansk it-serviceselskab

Som del af Infocares aggressive konsoliderings- og vækststrategi på det nordiske marked opsluger det norske it-selskab nu dansk it-service- og support-virksomhed.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den norske it-virksomhed Infocare overtager det danske it-serviceselskab Neisa med 200 field service-ansatte.

Det oplyser selskaberne i en fælles meddelelse til Computerworld.

Opkøbet sker som led i en offensiv konsoliderings- og vækststrategi hos Infocare, der har mere end 1.000 medarbejdere og også tilbyder support- og servicedesk-tjenester samt staffingstjenester inden for it.

"Vi er glade for at blive en del af Infocare Group. Infocare er en stærk og solid virksomhed, og Neisa vil nu kunne tilbyde eksisterende kunder og partnere øget nordisk dækning med en endnu stærkere national og regional tilstedeværelse og generelt et bedre servicetilbud. Jeg er begejstret for at se resultatet af at kombinere Neisas og Infocares viden, erfaring og stærke serviceydelse," udtaler Sven-Otto Grahn, formand for Neisa Nordic, i meddelelsen.

"At erhverve Neisa i disse tider er en stærk erklæring fra en solid virksomhed med en klar vækststrategi i Norden," lyder det fra Kjell Magne Leirgulen, CEO foc Infocare Group.

Alle Neisas aktuelle kunde- og partner-aftaler fortsætter som før, og integrationsprocessen mellem Neisa og InfoCare respektive organisationer begynder efter sommeren, lyder det.

Neisa har hovedkontor i Albertslund uden for København og indgår i et nordisk samarbejde under Neisa Nordic AB, som tilbyder it-service og support på nordisk plan.

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S