Netflix udvider sit indhold til videospil som den første underholdningsplatform

Inden årets udgang vil Netflix-brugere kunne tilvælge videospil som en del af underholdningen, når de logger på deres Netflix-konto. Få detaljerne her.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Den tidligere Facebook-direktør Mike Verdu tiltræder hos Netflix som vicepræsident for film- og serie-platformens nyeste satsning, nemlig spiludvikling.

Ideen er at tilbyde videospil på Netflixs streamingplatform inden for det næste år fortæller en kilde til erhvervsmediet Bloomberg, der er tæt på processen.

Underholdningstjenesten planlægger i øjeblikket ikke at opkræve ekstra for det ekstra indhold, sagde vedkommende.

Med sig bringer Verdu erfaring med arbejde i blandt andet populære mobilspil fra spilfirmaet Electronic Arts (EA). Han har blandt andet haft en finger med i spillene Sims, Plants vs. Zombies og Star Wars. Han fungerede også som kreativ chef for spiludvikleren Zynga fra 2009 til 2012.

Ifølge Bloombergs kilde vil Netflix udbygge sin spil-afdeling i de kommende måneder.

Virksomheden er allerede begyndt at annoncere for spiludviklingsrelaterede positioner på sin hjemmeside.

Med den nye udvidelse af indhold kommer Netflix, der i forvejen er langt foran konkurrenterne, til at stikke af fra feltet, som den eneste platform indtil nu, der kommer til at tilbyde videospil som en del af sit repertoire, vurderer Bloomberg.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S