"Vi tager alle valg, der påvirker den fremtid, vi kommer til at leve i" - derfor er der én ting sundhedssektorens cybersikkerhedsoverhoved ikke kan snuppe

Der er valg for alle. Afgørende valg, som man er nødt til at tage ansvar for. Derfor er der også én bestemt type medarbejder i it-branchen, som Søren Bank Greenfield hylder som virkelighedens helte. Og én type, som han bare ikke kan tage.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad det største skræækscenarie er for den danske sundhedssektors DCIS-leder Søren Bank Greenfield.
  • Læs hvordan DCIS-lederen mener det er muligt at flytte bjerge.
554
3 min
Hvis Søren Bank Greenfield skal nævne hans største it-helt fra det virkelige liv, så er de første personer, der dukker op på hans nethinde ikke historiske eller anerkendte nulevende danske og internationale pionere og toneangivere inden for branchen.

"I virkeligheden er mine it-yndlingshelte alle ildsjælene. Dem der hver dag sørger for at deres faglige systemer, infrastruktur, netværkskomponenter, brugerstyringssystemer, enheder med videre er velpatchede og konfigurerede efter de gældende forskrifter."

Det er kort sagt "alle dem der føler de har et ansvar, lysten til at agere og giver sig tid til at udføre det".

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S