Enhedslisten vil have særligt nævn til at holde øje med ulovligt indhold hos techgiganter

Der er behov for et statsligt nævn, der kan holde techgiganter som Facebook, Google og Youtube ansvarlige for ulovligt indhold på deres platform. Det mener Enhedslisten i et nyt politiske udspil.

Artikel top billede

(Foto: Folketinget/Henrik Sørensen)

Senere på efteråret inviterer regeringen med statsminister Mette Frederiksen (S) i front til forhandlinger om techgiganternes rolle og de sociale mediers ansvar i vores samfund.

Allerede nu er Enhedslisten klar til at spille den første politiske bold.

Partiet foreslår helt konkret, at der oprettes et statsligt nævn, der kontrollerer og holder giganter som Facebook, Google og Youtube ansvarlige for ulovligt indhold på deres platforme.

Det fortæller Enhedslistens retsordfører Rosa Lund til Politiken i morgenens avis.

Rosa Lund peger på, at de sociale medier er underlagt markedsmekanismer, som er problematiske i forhold til deling af ulovligt indhold - da de jo tjener penge på folks opmærksomhed.

"Vi skal tage magten tilbage fra techgiganterne. Jeg siger ikke, at de sociale medier spekulerer i at have ulovligt indhold på deres sider, men jeg siger, at de har en grund til at lade det ligge så lang tid som muligt," siger hun til Politiken.

Et statsligt nævn skal ifølge Enhedslisten holde techgiganterne ansvarlige for indholdet på deres platforme og samtidig vurdere, hvilket indhold, der skal have lov at være på platformene.

Såvel SF, Radikale Venstre og Facebook selv er positivt indstillet over for rettighedsnævn, der kan føre opsyn med giganterne.

Facebooks politiske chef i Norden, Martin Ruby, fortæller til Politikken, at Facebook generelt gerne ser flere regler på området, men afviser på det kraftigste, at Facebook spekulerer i at lade ulovligt indhold.

Regeringen er klar til at drøfte partiernes forskellige forslag til efteråret, men er for nu ikke sikker på, at et statsligt nævnt er den rigtig løsning blandt andet med henvisning til, at det er virkelig meget indhold, der skal ses igennem.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job