Telia har hentet 46.000 nye mobilkunder i det seneste år - men indtjeningen går tilbage

Antallet af mobilkunder hos Telia er gået tilbage i løbet af de seneste tre måneder, men er steget med 46.000 sammenlignet med samme kvartal i fjor.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Det tredjestørste teleselskab på det danske marked, Telia, har i det seneste kvartal hentet 46.000 nye mobilkunder sammenlignet med samme kvartal året før.

Det viser selskabets regnskab for andet kvartal.

Telia har dog været ramt af et aftaleophør med en erhvervspartner, der betyder, at selskabet har oplevet et fald i antallet af mobilkunder i løbet af de seneste tre måneder.

"Vores samlede antal mobilkunder falder i løbet af kvartalet, hvilket skyldes aftaleophør med en erhvervspartner. Når vi korrigerer for det forhold, så har vi tilgang af mere end 5.000 mobilkunder, hvilket er positivt," siger Thomas Kjærsgaard, administrerende direktør i Telia Danmark, ifølge en pressemeddelelse.

Ved udgangen af andet kvartal har Telia således 1.542.000 mobilkunder på det danske marked, mens det næststørste selskab på det danske marked, Telenor, har 1.683.000 mobilkunder.

Indtjeningen går tilbage

Selvom kundebasen er vokset sammenlignet med samme kvartal sidste år, er indtjeningen gået tilbage hos Telia, der leverede et EBITDA-overskud på 162 millioner danske kroner mod 178 millioner kroner i samme kvartal i fjor.

Det er en tilbagegang på ni procent, som Telia forklarer med et øget fokus på udrulning af 5G-teknologien.

"Den faldende EBITDA afspejler primært vores øgede investeringer i digitaliseringsagendaen og 5G-udrulningen," siger Telia-topchefen.

75 procents 5G-dækning i 2022

Telias 5G-netværk leveres af finske Nokia, og i første omgang har Telia især fokus på at udrulle 5G-dækningen i de fire største byer: København, Århus, Odense og Aalborg.

Ved udgangen af 2022 forventer selskabet, at 75 procent af danskerne vil have adgang til 5G via Telias netværk.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job