Telia har hentet 46.000 nye mobilkunder i det seneste år - men indtjeningen går tilbage

Antallet af mobilkunder hos Telia er gået tilbage i løbet af de seneste tre måneder, men er steget med 46.000 sammenlignet med samme kvartal i fjor.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Det tredjestørste teleselskab på det danske marked, Telia, har i det seneste kvartal hentet 46.000 nye mobilkunder sammenlignet med samme kvartal året før.

Det viser selskabets regnskab for andet kvartal.

Telia har dog været ramt af et aftaleophør med en erhvervspartner, der betyder, at selskabet har oplevet et fald i antallet af mobilkunder i løbet af de seneste tre måneder.

"Vores samlede antal mobilkunder falder i løbet af kvartalet, hvilket skyldes aftaleophør med en erhvervspartner. Når vi korrigerer for det forhold, så har vi tilgang af mere end 5.000 mobilkunder, hvilket er positivt," siger Thomas Kjærsgaard, administrerende direktør i Telia Danmark, ifølge en pressemeddelelse.

Ved udgangen af andet kvartal har Telia således 1.542.000 mobilkunder på det danske marked, mens det næststørste selskab på det danske marked, Telenor, har 1.683.000 mobilkunder.

Indtjeningen går tilbage

Selvom kundebasen er vokset sammenlignet med samme kvartal sidste år, er indtjeningen gået tilbage hos Telia, der leverede et EBITDA-overskud på 162 millioner danske kroner mod 178 millioner kroner i samme kvartal i fjor.

Det er en tilbagegang på ni procent, som Telia forklarer med et øget fokus på udrulning af 5G-teknologien.

"Den faldende EBITDA afspejler primært vores øgede investeringer i digitaliseringsagendaen og 5G-udrulningen," siger Telia-topchefen.

75 procents 5G-dækning i 2022

Telias 5G-netværk leveres af finske Nokia, og i første omgang har Telia især fokus på at udrulle 5G-dækningen i de fire største byer: København, Århus, Odense og Aalborg.

Ved udgangen af 2022 forventer selskabet, at 75 procent af danskerne vil have adgang til 5G via Telias netværk.

Læses lige nu

    Annonce

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S