Telia har hentet 46.000 nye mobilkunder i det seneste år - men indtjeningen går tilbage

Antallet af mobilkunder hos Telia er gået tilbage i løbet af de seneste tre måneder, men er steget med 46.000 sammenlignet med samme kvartal i fjor.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Det tredjestørste teleselskab på det danske marked, Telia, har i det seneste kvartal hentet 46.000 nye mobilkunder sammenlignet med samme kvartal året før.

Det viser selskabets regnskab for andet kvartal.

Telia har dog været ramt af et aftaleophør med en erhvervspartner, der betyder, at selskabet har oplevet et fald i antallet af mobilkunder i løbet af de seneste tre måneder.

"Vores samlede antal mobilkunder falder i løbet af kvartalet, hvilket skyldes aftaleophør med en erhvervspartner. Når vi korrigerer for det forhold, så har vi tilgang af mere end 5.000 mobilkunder, hvilket er positivt," siger Thomas Kjærsgaard, administrerende direktør i Telia Danmark, ifølge en pressemeddelelse.

Ved udgangen af andet kvartal har Telia således 1.542.000 mobilkunder på det danske marked, mens det næststørste selskab på det danske marked, Telenor, har 1.683.000 mobilkunder.

Indtjeningen går tilbage

Selvom kundebasen er vokset sammenlignet med samme kvartal sidste år, er indtjeningen gået tilbage hos Telia, der leverede et EBITDA-overskud på 162 millioner danske kroner mod 178 millioner kroner i samme kvartal i fjor.

Det er en tilbagegang på ni procent, som Telia forklarer med et øget fokus på udrulning af 5G-teknologien.

"Den faldende EBITDA afspejler primært vores øgede investeringer i digitaliseringsagendaen og 5G-udrulningen," siger Telia-topchefen.

75 procents 5G-dækning i 2022

Telias 5G-netværk leveres af finske Nokia, og i første omgang har Telia især fokus på at udrulle 5G-dækningen i de fire største byer: København, Århus, Odense og Aalborg.

Ved udgangen af 2022 forventer selskabet, at 75 procent af danskerne vil have adgang til 5G via Telias netværk.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S