EU på vej med skrappere krav til overførsel med kryptovaluta

Et nyt lovforslag i EU lægger op til strengere krav, når kryptovaluta som bitcoin overføres i et forsøg på at dæmme op for hvidvask og terror.

Artikel top billede

I et nyt lovforslag fra EU-Kommissionen lægges der op til strengere krav, når der foretages transaktioner med bitcoin og andre kryptovalutaer.

Det sker i et forsøg på at dæmme op for hvidvask og finansiering af terror.

Ifølge EU-Kommissionen bør der gælde de samme regler for overførsel af kryptovaluta, som der gør for traditionelle bankoverførsler.

Det skriver BBC.

Helt overordnet skal transaktioner med kryptoaktiver ifølge EU-Kommissionen være mere sporbare.

Lovforslaget vil blandt andet tvinge virksomheder, der overfører bitcoin eller andre kryptoaktiver, til at indsamle oplysninger om modtageren og afsenderen.

Derudover vil det også forbyde anonyme krypto-wallets.

Ifølge lovforslaget vil et firma, der overfører kryptovaluta for en kunde, eksempelvis være forpligtiget til at inkludere navn, adresse, fødselsdato, kontonummer og modtagernes navn.

Mens nogle udbydere af kryptoaktiver allerede er underlagt regler om hvidvaskning, vil det nye forslag ifølge EU-Kommissionen udvide reglerne til hele kryptosektoren.

Vi skal dog ikke regne med, at der kommer nye regler lige foreløbigt. Forslaget kan tage op mod to år, før det udmønter sig i konkret EU-lovgivning, lyder det.

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS