Nye microchip-kunder skal bringe Intel tilbage i føresædet for chip-produktionen

Intel har sat et mål: I 2025 har intel slået sine konkurrenter og igen sat sig på førstepladsen som verdens førende microchip-producent. Sådan vil virksomheden gøre det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Inden 2025 vil Intel igen være den største microchip-producent i verden. Det skal ske med en begyndende produktion af chips til to nye store kunder, det såkaldte chip-producenten Qualcomm og e-handelsplatformen Amazon. Det meldte Intel ud mandag.

Målet er at slå konkurrenter som Taiwan Semiconductor Manufacturing og Samsung Electronics, som lige nu sidder på store dele af markedet, og som har hjulpet Intels rivaler - Advanced Micro Devices (AMD) og Nvidia Corp - med chip-produktion, der slår Intels egen på hurtighed og størrelse.

Det skriver Reuters.

Intel beskriver i sin erklæring fem sæt chipfremstillingsteknologier, som denne vil udrulle i løbet af de næste fire år.

Qualcomm, er bedst kendt for sine Snapdragon-chips, som sidder i de fleste store Android-telefoner. Men nu vil producenten altså lade Intel om at fremstille dennes chips, ved hjælp af Intels kommende 20A-chipfremstillingsproces som vil bruge ny transistorteknologi til at reducere, hvor meget strøm chippen bruger.

Amazon, der lige nu fremstiller sine egne datacenterchips til sine Amazon Web Services, vil også begyndet at bruge Intel i sin produktion. Denne vil bruge Intels emballeringsteknologi, som er processen med at samle chips og chiplets - de uafhængige bestanddele, der udgør en stor chip bygget ud af flere mindre dele.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S