Nye microchip-kunder skal bringe Intel tilbage i føresædet for chip-produktionen

Intel har sat et mål: I 2025 har intel slået sine konkurrenter og igen sat sig på førstepladsen som verdens førende microchip-producent. Sådan vil virksomheden gøre det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Inden 2025 vil Intel igen være den største microchip-producent i verden. Det skal ske med en begyndende produktion af chips til to nye store kunder, det såkaldte chip-producenten Qualcomm og e-handelsplatformen Amazon. Det meldte Intel ud mandag.

Målet er at slå konkurrenter som Taiwan Semiconductor Manufacturing og Samsung Electronics, som lige nu sidder på store dele af markedet, og som har hjulpet Intels rivaler - Advanced Micro Devices (AMD) og Nvidia Corp - med chip-produktion, der slår Intels egen på hurtighed og størrelse.

Det skriver Reuters.

Intel beskriver i sin erklæring fem sæt chipfremstillingsteknologier, som denne vil udrulle i løbet af de næste fire år.

Qualcomm, er bedst kendt for sine Snapdragon-chips, som sidder i de fleste store Android-telefoner. Men nu vil producenten altså lade Intel om at fremstille dennes chips, ved hjælp af Intels kommende 20A-chipfremstillingsproces som vil bruge ny transistorteknologi til at reducere, hvor meget strøm chippen bruger.

Amazon, der lige nu fremstiller sine egne datacenterchips til sine Amazon Web Services, vil også begyndet at bruge Intel i sin produktion. Denne vil bruge Intels emballeringsteknologi, som er processen med at samle chips og chiplets - de uafhængige bestanddele, der udgør en stor chip bygget ud af flere mindre dele.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S