Nye microchip-kunder skal bringe Intel tilbage i føresædet for chip-produktionen

Intel har sat et mål: I 2025 har intel slået sine konkurrenter og igen sat sig på førstepladsen som verdens førende microchip-producent. Sådan vil virksomheden gøre det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Inden 2025 vil Intel igen være den største microchip-producent i verden. Det skal ske med en begyndende produktion af chips til to nye store kunder, det såkaldte chip-producenten Qualcomm og e-handelsplatformen Amazon. Det meldte Intel ud mandag.

Målet er at slå konkurrenter som Taiwan Semiconductor Manufacturing og Samsung Electronics, som lige nu sidder på store dele af markedet, og som har hjulpet Intels rivaler - Advanced Micro Devices (AMD) og Nvidia Corp - med chip-produktion, der slår Intels egen på hurtighed og størrelse.

Det skriver Reuters.

Intel beskriver i sin erklæring fem sæt chipfremstillingsteknologier, som denne vil udrulle i løbet af de næste fire år.

Qualcomm, er bedst kendt for sine Snapdragon-chips, som sidder i de fleste store Android-telefoner. Men nu vil producenten altså lade Intel om at fremstille dennes chips, ved hjælp af Intels kommende 20A-chipfremstillingsproces som vil bruge ny transistorteknologi til at reducere, hvor meget strøm chippen bruger.

Amazon, der lige nu fremstiller sine egne datacenterchips til sine Amazon Web Services, vil også begyndet at bruge Intel i sin produktion. Denne vil bruge Intels emballeringsteknologi, som er processen med at samle chips og chiplets - de uafhængige bestanddele, der udgør en stor chip bygget ud af flere mindre dele.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S