Tesla rammer rekordoverskud trods chipmangel

Trods chip-mangel og forsinkelser i produktion, slår Tesla rekord i sit overskud.

Artikel top billede

Mange bilfabrikker står stille eller er sat på halv kraft på grund af en voldsom chipmangel, der har ramt verden i disse år. Men ikke hos Tesla.

Elbilsproducenten, der er stiftet af en af verdens rigeste mænd Elon Musk, slår rekord i overskud det seneste kvartal.

Det skriver mediet the Wall Street Journal.

Virksomheden rapporterede en omsætning på ca. 12 milliard dollar - over 75 milliarder kroner - i perioden, der sluttede den 30. juni. Det er næsten det dobbelte af forrige år, og et overskud på 1,1 milliarder dollar.

De er dermed også det ottende kvartal med sorte tal på bundlinjen for Tesla.

Da Tesla offentliggjorde indtjening i andet kvartal mandag, sagde det, at dets evne til at navigere i de igangværende udfordringskilder i forsyningskæden ville hjælpe med at diktere dens vækst i anden halvdel af året, da det kæmper for at tilfredsstille den voksende efterspørgsel efter batteridrevne køretøjer.

Ifølge Elon Musk har Tesla holdt chip-manglen på afstand ved at erstatte visse chips med alternativer og udvikle software til dem. En begrænsende faktor i kvartalet var tilgængeligheden af ​​moduler, der styrer køretøjets airbags og sikkerhedsseler.

Dette begrænsede produktionen "alvorligt" bekræfter Musk. Han siger envidere:

"I resten af ​​dette år vil vores vækstrate blive bestemt af den langsomste del i vores forsyningskæde."

Han erklærer: "Chipforsyning er grundlæggende den styrende faktor for vores produktion."

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S