Tesla rammer rekordoverskud trods chipmangel

Trods chip-mangel og forsinkelser i produktion, slår Tesla rekord i sit overskud.

Artikel top billede

Mange bilfabrikker står stille eller er sat på halv kraft på grund af en voldsom chipmangel, der har ramt verden i disse år. Men ikke hos Tesla.

Elbilsproducenten, der er stiftet af en af verdens rigeste mænd Elon Musk, slår rekord i overskud det seneste kvartal.

Det skriver mediet the Wall Street Journal.

Virksomheden rapporterede en omsætning på ca. 12 milliard dollar - over 75 milliarder kroner - i perioden, der sluttede den 30. juni. Det er næsten det dobbelte af forrige år, og et overskud på 1,1 milliarder dollar.

De er dermed også det ottende kvartal med sorte tal på bundlinjen for Tesla.

Da Tesla offentliggjorde indtjening i andet kvartal mandag, sagde det, at dets evne til at navigere i de igangværende udfordringskilder i forsyningskæden ville hjælpe med at diktere dens vækst i anden halvdel af året, da det kæmper for at tilfredsstille den voksende efterspørgsel efter batteridrevne køretøjer.

Ifølge Elon Musk har Tesla holdt chip-manglen på afstand ved at erstatte visse chips med alternativer og udvikle software til dem. En begrænsende faktor i kvartalet var tilgængeligheden af ​​moduler, der styrer køretøjets airbags og sikkerhedsseler.

Dette begrænsede produktionen "alvorligt" bekræfter Musk. Han siger envidere:

"I resten af ​​dette år vil vores vækstrate blive bestemt af den langsomste del i vores forsyningskæde."

Han erklærer: "Chipforsyning er grundlæggende den styrende faktor for vores produktion."

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S