EU presser Google - kun to måneder til at rette op på søgeresultater

Google har fået to måneder til at rette ind, når det gælder de resultater den præsenterer, når brugere søger efter flyrejser og hotelophold. Ellers venter der sanktioner, truer EU.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Søgegigaten Google har to månede til at forbedre sin præsentation af søgeresultater for flyrejser og hoteller. Desuden skal det gøre mere transparent hvordan røgeresultaterne bliver udvalgt.

Sker det ikke, truer EU selskabet med sanktioner. Det siger EU-Kommissionen og EUs forbrugermyndigheder.

Det skriver Reuters.

Klagen over de nævnte søgeresultater handler om priserne på søgemaskinens tjenester Google Flights og Google Hotels.

De endelige priser for fly- og hotel bør omfatte gebyrer eller skatter, der kan beregnes på forhånd, mens referencepriser, der bruges til at beregne rabatter, skal være tydeligt identificerbare, mener forbruger-myndigheder på lokalt og EU-plan.

"EU-forbrugere bør ikke vildledes, når de bruger søgemaskiner til at planlægge deres ferie. Vi må give forbrugerne mulighed for at foretage deres valg baseret på en gennemsigtig og upartisk information," siger EUs justitskommissær Didier Reynders i en pressemeddelelse.

Forbruger-agenturerne bad også Google om at ændre standardbetingelserne i sin Google Store, fordi det nogle tilfælde anviste, at forhandlere har flere rettigheder end forbrugere.

Google selv, melder dette ud om sagen:

"Vi glæder os over denne dialog og arbejder tæt sammen med forbrugerbeskyttelsesagenturer og Europa-Kommissionen for at se, hvordan vi kan foretage forbedringer, der vil være gode for vores brugere og give endnu mere gennemsigtighed."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job