EU presser Google - kun to måneder til at rette op på søgeresultater

Google har fået to måneder til at rette ind, når det gælder de resultater den præsenterer, når brugere søger efter flyrejser og hotelophold. Ellers venter der sanktioner, truer EU.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Søgegigaten Google har to månede til at forbedre sin præsentation af søgeresultater for flyrejser og hoteller. Desuden skal det gøre mere transparent hvordan røgeresultaterne bliver udvalgt.

Sker det ikke, truer EU selskabet med sanktioner. Det siger EU-Kommissionen og EUs forbrugermyndigheder.

Det skriver Reuters.

Klagen over de nævnte søgeresultater handler om priserne på søgemaskinens tjenester Google Flights og Google Hotels.

De endelige priser for fly- og hotel bør omfatte gebyrer eller skatter, der kan beregnes på forhånd, mens referencepriser, der bruges til at beregne rabatter, skal være tydeligt identificerbare, mener forbruger-myndigheder på lokalt og EU-plan.

"EU-forbrugere bør ikke vildledes, når de bruger søgemaskiner til at planlægge deres ferie. Vi må give forbrugerne mulighed for at foretage deres valg baseret på en gennemsigtig og upartisk information," siger EUs justitskommissær Didier Reynders i en pressemeddelelse.

Forbruger-agenturerne bad også Google om at ændre standardbetingelserne i sin Google Store, fordi det nogle tilfælde anviste, at forhandlere har flere rettigheder end forbrugere.

Google selv, melder dette ud om sagen:

"Vi glæder os over denne dialog og arbejder tæt sammen med forbrugerbeskyttelsesagenturer og Europa-Kommissionen for at se, hvordan vi kan foretage forbedringer, der vil være gode for vores brugere og give endnu mere gennemsigtighed."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect