Jeff Bezos tilbyder Nasa rabat på to milliarder dollar: Vil med i kapløbet om at sende USA til månen igen

Verdens rigeste mand, Jeff Bezos, tilbyder nu Nasa en rabat på to milliarder dollar for at udvikle et rumskib, der kan gøre amerikanske astronauter i stand til at lande på månen igen. Kontrakten blev tildelt Elon Musk og SpaceX i april, men med milliardrabatten håber Amazon-stifteren på at kaste sig ind i kapløbet igen.

Artikel top billede

Jeff Bezos vil ikke trække sig uden kamp, når det gælder om at sende USA til månen igen.

Derfor har verdens rigeste mand nu tilbudt Nasa en klækkelig rabat på et rumskib fra sit rumselskab Blue Origin. Hele to milliarder dollar er han parat til at skære af prisen, skriver BBC.

For denne milliardrabat vil Jeff Bezos dog have mulighed for at konkurrere med Elon Musk og hans rumfartsselskab SpaceX.

I april 2020 vandt SpaceX nemlig kontrakten på 2,9 milliarder dollar med det amerikanske rumfartsagentur Nasa om at udvikle et rumskib, der allerede fra 2024 kan ende med at sende amerikanske astronauter til månen igen.

Blue Origin afgav dengang også et bud, der dog blev afvist. Fra Nasa lød det, at der ikke var råd til at lade to selskaber indgå i konkurrence om opgaven.

"Uden konkurrence kommer Nasas kortsigtede og langsigtede måneambitioner til at blive forsinket, og det vil samtidig blive dyrere. Det tjener ikke nationens interesse," skriver Jeff Bezos i et brev til Nasa.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S