Apple slår alle forventningerne med nyt regnskab: Massiv vækst i iPhone-salget

Samtlige Apples produkt-kategorier steg med mere end 12 procent i løbet af de seneste tre måneder, og især iPhone 12 har solgt som varmt brød.

Artikel top billede

Forbrugerne over hele verden har i løbet af de seneste tre måneder brugte 50 procent flere penge på at købe iPhones, end de gjorde ved samme tid sidste år.

Det viser Apples kvartalsregnskab, der blev offentliggjort tirsdag aften.

Selvom der var høje forhåbninger til regnskabet, så formåede Apple alligevel at knuse investorernes forventninger.

Apples omsætning steg således med 36 procent til 81,4 milliarder. Det er 10 milliarder dollar mere i samme kvartal i fjor og 8,1 milliarder dollar mere end investorerne på Wall Street forventede.

Det er især den nye iPhone 12, der er udstyret med 5G, som har drevet omsætningen, og især i Kina, Hong Kong og Taiwan har Apple oplevet fremgang.

Her er omsætningen steget med 58 procent til 14,76 milliarder dollar.

Flere har skiftet til iPhone

Det gode iPhone-salg skyldes ifølge topchef Tim Cook ikke alene, at flere folk har udskiftet deres gamle iPhones, men også at flere folk har udskiftet deres Android-telefoner med en iPhone.

”Vi har i dette kvartal set en meget stærk tocifret vækst i både opgradering og folk, der er skiftet til iPhone,” sagde Tim Cook i forbindelse med offentliggørelsen af regnskabet.

Regnskabet viser desuden, at alle Apples større produktkategorier er vokset med mindst 12 procent i løbet af det seneste kvartal.

Sådan fordeler fremgangen sig

Omsætningensfremgangen inden for de forskellige produktkategorier har udviklet sig således:

- iPhone-omsætningen steg fra 26,42 milliarder dollar til 39,57 dollar
- Mac-salget steg fra 7,08 milliarder dollar til 8,24 milliarder dollar
- iPad-salget steg fra 6,58 milliarder dollar til 7,37 milliarder
- Omsætningen for digitale tjenester steg fra 13,16 milliarder dollar til 17,49 dollar
- Salget af kropsbåren teknologi som Apple Watch samt teknologi til hjemmet og andet tilbehør steg fra 6,45 dollar til 8,78 milliarder dollar

Tim Cook oplyste desuden, at Apples digitale tjenester, der blandt andet inkluderer iCloud og Apple Music, nu har rundt 700 millioner betalende abonnenter.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S