Facebooks omsætning stiger med over 50 procent, men ét udsagn fra SoMe-kæmpen får kursen til at falde

Facebook har netop offentliggjort et nyt regnskab. Der er vækst i omsætningen, men en dyster forudsigelse fra SoMe-giganten har fået aktien til at falde.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Onsdag aften dansk tid sendte Facebook med sit seneste regnskab sin aktiekurs omkring 3,5 procent ned, trods af et ellers stærkt annoncesalg i seneste kvartal.

Årsagen var Facebooks forudsigelser om omsætningsvæksten fremadrettet, som SoMe-giganten spår vil "aftage betydeligt".

Det skriver Reuters.

De dystre udsigter kommer af Apples nylige opdatering af sit iOS-operativsystem, som påvirker dets evne til at målrette annoncer og derved også påvirker annonce-indtægterne i tredje kvartal.

Ændringerne gør det konkret sværere for apps at spore brugere og begrænser derved annoncører i at få adgang til data til annoncemålretning.

Med hensyn til Facebooks regnskab, så steg det samlede omsætning, der primært udgøres af annoncesalg, med omkring 56 procent til 29,08 milliarder dollar - 182 milliarder kroner - i årets andet kvartal. Året før lå omsætningen på 18,69 milliarder dollar.

Væksten har dermed overgået analytikeres forventninger.

De månedlige aktive brugere er i dette kvartal også steget til 2,90 milliarder, hvilket svarer til en stigning på 7 procent, sammenlignet med samme periode sidste år. Dette levede dog ikke op til analytikernes forventninger, som havde skønnet en stigning til 2,92 milliarder brugere.

Nettoindkomsten i andet kvartal mere end fordobles til 10,4 milliarder dollar. Det svarer til 3,61 dollar per aktie. Her havde analytikere kun sat forventningerne til et overskud på 3,03 dollar per aktie.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen