Leder: Vi vil have gode brugeroplevelser og intuitive funktioner - selv om det er svært

Computerworld mener: 1,7 millioner danke bankkunder har i løbet af sommeren fået adgang til en ny bank-app, og samtidig har den danske mobilbank Lunar fået tilført 1,5 milliarder kroner i ny kapital. Det fortæller en historie om et konkurrencelandskab i forandring. Nu handler det ikke længere bare om gode indlån- og udlånsrenter, men om at digitale løsninger, hvor brugeren er i centrum.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Computerworld mener: Den hollandske fodboldlegende Johan Cruyff sagde engang, at det er meget simpelt at spille fodbold, men at spille simpelt fodbold - det er det sværeste, der findes.

Det samme kan man til en vis grad sige om godt brugerdesign.

Her er det en dyd at få den nye teknologi og det intuitive til at gå hånd i hånd.

Vi kender alle til skrækeksempler på offentlige it-løsninger og forretningssoftware, der er så kompleks og feature-pakket, at det til sammenligning vil virke som en let sag at sætte sig bag styrepinden i et F16-cockpit.

Gode løsninger skal ikke kræve endeløse rækker af kurser og workshops med dertilhørende dårlig kaffe.

I stedet skal du intuitivt vide, hvad du skal gøre, og hvad du kan udrette, når du har løsningen i hånden.

Danskerne har omfavnet mobilbanken

Hos Bankdata har man henover sommeren taget en ny bank-app i brug, der er tilgængelig for knap 1,7 millioner danskere.

Den hidtidige app fra Bankdata har næsten 10 år på bagen, og den nye app er ikke blot lettere at vedligeholde, men den har også et markant andet design og brugerflade.

I dag ser bankverdenen helt anderledes ud, end da mobilbanken blev lanceret. Dengang var smartphone-teknologien stadigvæk i sin vorden, og det var hele to år før, at Danske Bank lancerede Mobilepay.

Hos Bankdata var man på det tidspunkt i det hele taget i tvivl om, hvorvidt en mobilbank var noget, som danskerne var interesseret i at anvende.

I dag taler tallene deres tydelige sprog. Mobilbanken er danskerne absolut mest foretrukne måde at foretage bankforretning på, og hos Bankdata kommer 9 ud af 10 log-ons i dag fra mobilbank-appen.

Et nyt konkurrencelandskab

De ekstreme forandringer af brugermønstrene fortæller en historie om et helt nyt konkurrencelandskab for de moderne banker. Her handler det ikke længere kun om at kunne tilbyde attraktive indlån og udlånsrenter og en flink bankrådgiver.

For privatkunderne handler det i høj grad også om brugeroplevelser og funktioner, som gør en forskel for kunderne i dagligdagen, og derfor holder danske banker og deres bankcentraler i disse år også et vågent øje med den danske app-bank Lunar.

I løbet af sommeren rejste Lunar svimlende 1,5 milliarder kroner i en ny kapitalrunde, og Lunars succes bygger på et simpelt løfte til brugerne: Det skal være både nemmere og sjovere for dig at klare din bankforretning.

I de kommende år kan vi forvente, at ambitiøse startups og etablerede teknologigiganter vil byde sig til med nye brugervenlige løsninger og en gentænkning af traditionelle banktjenester.

Bankdatas gamle mobilapp levede i 10 år, men med det nye konkurrencelandskab kan vi med ret stor sikkerhed sige, at der næppe kommer til gå 10 år, før dens afløser bliver lanceret.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S