SAP og IBM udvider samarbejde med cloud til finansielle institutioner

De to it-kæmper SAP og IBM rykker endnu tættere sammen. Nu er SAP klar med en række af sine vigtigste værktøjer til IBM's cloud til finansielle institutioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i udvidet samabejde mellem SAP og IBM om finansielle cloud-services
415
2:15 min
Det er gået op for flere af de store it-giganter, at cloud-løsninger i stigende grad er nødt til at være målrettet kundegrupper og industrier, hvis de skal differentiere sig for det lange tagselvbord af cloud-ydelser, som i dag kan konsumeres.

I april 2020 lancerede IBM bredt sin cloud til finansielle services - designet til at understøtte krav til lovgivning, vilkår, privacy og arkitektur, som finansielle institutioner har.

Med IBM's Cloud for Financial Services, som det hedder, har IBM allerede indgået partnerskaber med en bunke andre it-leverandører.

Med en udvidelse af samarbejdet med SAP, bliver en række af SAP's værktøjer nu tilgængelig via IBM's finansielle cloud, som en del af selskabernes fælles bestræbelser på at bringe industrien til den hybride cloud-verden.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS