SAP og IBM udvider samarbejde med cloud til finansielle institutioner

De to it-kæmper SAP og IBM rykker endnu tættere sammen. Nu er SAP klar med en række af sine vigtigste værktøjer til IBM's cloud til finansielle institutioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i udvidet samabejde mellem SAP og IBM om finansielle cloud-services
415
2:15 min
Det er gået op for flere af de store it-giganter, at cloud-løsninger i stigende grad er nødt til at være målrettet kundegrupper og industrier, hvis de skal differentiere sig for det lange tagselvbord af cloud-ydelser, som i dag kan konsumeres.

I april 2020 lancerede IBM bredt sin cloud til finansielle services - designet til at understøtte krav til lovgivning, vilkår, privacy og arkitektur, som finansielle institutioner har.

Med IBM's Cloud for Financial Services, som det hedder, har IBM allerede indgået partnerskaber med en bunke andre it-leverandører.

Med en udvidelse af samarbejdet med SAP, bliver en række af SAP's værktøjer nu tilgængelig via IBM's finansielle cloud, som en del af selskabernes fælles bestræbelser på at bringe industrien til den hybride cloud-verden.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S