Bog: Ram kummen, husk håndsprit og nup et æble i stedet for den friskbagte croissant

I Nudge: The Final Edition af Richard H. Thaler og Cass R. Sunstein rummer essensen af en tankegang, der de sidste tyve år har ansporet os alle til at handle lidt klogere – uden behov for helt så mange forbud, påbud og sure forbudsskilte som i fortiden.

Artikel top billede

Få naturlove er mere konstante end tyngdekraften. Muligvis undtaget reglen om let tilgængelighed.

For dækkes mødebordet med cola, chokoladecroissant og Matadormix, så bliver det også spist og drukket. Måske ikke alt sammen – men i hvert fald langt mere, end hvis snoldet ikke var der.

I stadig flere virksomheder skiftes det sukkerholdige mødeguf imidlertid ud med mineralvand og frisk frugt. Kalkulen er, at sundere medarbejdere giver mindre sygdom og almindelig slendrian samt færre kedelige omkostninger. Hvilket i sidste ende også er til gavn for medarbejderne selv.

Det er blot ét eksempel på ”nudging.” Det er en tankegang der også er emnet for en stærkt indflydelsesrig bog af samme navn, der gennem mere end 20 år har inspireret millioner af djøf’ere, politikere og beslutningstagere til at gentænke den måde, man prøver at styre os uregerlige mennesker. Nemlig gennem venlige puf snarere end forbud og påbud.

I starten af august udkommer så Nudge: The Final Edition af Richard H. Thaler og Cass R. Sunstein, der har gennemrevideret og fornyet det oprindelige manuskript.

Her er nu også eksempler fra pandemien og erfaringer for, hvordan man gør det lidt lettere og sjovere for folk at handle på en måde, der anses for at være mest hensigtsmæssigt i en stadig mere kompleks og digital verden.

Det gør bogen interessant for myndigheder, arbejdsgivere og organisationer. Uanset om det går ud på at huske borgerne på håndspritten, prøve at få dem til at tage cyklen i stedet for bilen, ramme kummen i stedet for gulvet, få overblik over privatøkonomien eller noget helt femte. Men uden hele tiden at skulle løfte pegefingeren.

Det kan man måske smile lidt af, men udgangspunktet er egentlig sympatisk nok. For vi mennesker gør jo ikke altid gør det, der er bedst for os selv (og chokoladecroissanter smager jo bare godt!).

Så skal man have os til at handle klogere i almindelighed, er det trods alt sjovere, mere sympatisk og mindre indgribende med et venligt skub i den rigtige retning end forbud, håndfaste regler og mavesure skilte med HUSK NU BØRSTEN, DIN GRIS!

Nudge: The Final Edition vil helt sikkert blive læst, og det er nok udmærket.

Titel: Nudge: The Final Edition / Forfattere: Richard H. Thaler og Cass R. Sunstein

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest