"Det er fedt at løbe ekstremløb. Det er en kamp med dig selv. Efter 15 timers løb i streg er du helt færdig"

"Det er fedt at løbe ekstremløb. Det er en kamp med dig selv. Efter 15 timers løb i streg er du helt færdig. Du begynder at have indre dialoger med dig selv om, hvorvidt du skal fortsætte. Det er også de dialoger, du skal overvinde, hvis du skal gennemføre."

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Find ud af hvad ekstremløb har at gøre med iværksætteri
385
2 min
Som 24-årig etablerede jeg min første virksomhed I Do Move, som var en platform, der skulle få folk ud at bevæge sig.

Jeg løb rigtig meget på det tidspunkt, og min glæde for løb ville jeg gerne forsøge at få andre til at få øjnene op for.

Det var en tidlig variant af Endomondo, hvor du fik belønninger, når du bevægede dig og fik pulsen op.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job