Morgen-briefing: Elbek & Vejrup hæver omsætning og indtjening trods corona / Dansk robotstartup får corona-startlån / Elon Musk: 'Apple-gebyrer er en de facto skat på internettet'

Elbek & Vejrup hæver omsætning og indtjening trods corona. Dansk robotstartup får corona-startlån. Google-stiftere sælger aktier for milliarder. Elon Musk: 'Apple-gebyrer er en de facto skat på internettet'. Gamere og influencere certificeres som online rollemodeller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen tilbage til Computerworlds morgen-briefing på denne side af sommerferien.

Vi håber, at du har haft en god sommer, og hvis ferien nu er gået på hæld for dig, håber vi ikke mindst, at du er blevet ladet op med frisk energi, humør og gåpåmod.

Lad os springe ud i det hurtige it-nyhedsoverblik her 2. august, der i dag er sammensat af Alexander Haslund.

Elbek & Vejrup hæver omsætning og indtjening trods corona

Det aarhusianske it-selskab Elbek & Vejrup har kun i begrænset omfang været berørt af corona-krisen, og hæver både indtjening og omsætning i regnskabsåret 2020/2021.

Selskabets omsætning er steget fra 204 millioner kroner til 216 millioner kroner, mens årets resultat er hævet fra 44 millioner kroner til 54 millioner kroner.

Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende og bedre end tidligere fremsatte forventninger.

"Stigningen i såvel omsætning og resultat kan henføres til store og succesfulde opgraderings- og ny-implementeringsprojekter, hvor der også har været en stor tilgang af nye kunder i løbet af året," lyder det fra ledelsen i årsrapporten.

Dansk robotstartup får corona-startlån

Den danske robotstartup IC Robotic har fået et corona-startlån på 1,2 millioner kroner fra Vækstfonden.

Det skriver IC Robotic i en meddelelse til Computerworld.

Lånet er en del af Vækstfondens mål om at hjælpe danske nystartede virksomheder igennem en svær tid.

IC Robotic har udviklet en tekstrobot baseret på natural language generation, der automatisk skriver tekster baseret på struktureret data, og det er tekstrobottens potentiale, der er baggrunden for, at Vækstfonden nu har tildelt selskabet corona-lånet.

I forbindelse med lånet fra Vækstfonden er der også rejst kapital internt, hvor flere af ejerne har øget deres investering.

Google-stiftere sælger aktier for milliarder

Larry Page og Sergey Brin, der stiftede Google, har i de seneste måneder til sammen solgt aktier for over seks milliarder kroner i Googles moderselskab Alphabet.

De to Google-grundlæggere, der i 2019 trådte tilbage fra ledelsen af selskabet, har ikke siden 2017 solgt aktier i det gigantiske selskab.

Men siden maj har Sergey Brin solgt aktier for 610 millioner dollar, mens Larry Page har solgt for 462 millioner dollar, skriver CNBC.

Det er omkring 23 år siden, at de to ph.d-studerende fra Stanford University skabte Google. I dag er de ifølge CNBC fortsat majoritetsejere i Alphabet.

Elon Musk: 'Apple-gebyrer er en de facto skat på internettet'

Verdenskendte tech-entreprenør Elon Musk vælger nu side i sagen mellem Apple og Epic Games.

Epic Games, der blandt andet står bag det populære online-spil Fortnite, har i en længerevarende sag anklaget Apple for at misbruge App Store på iPhones til at afkræve udviklere urimelig høje andele af app-udviklernes overskud.

Apple tager blandt andet op imod 30 procent af indtægterne på salg gennem App Store, og Elon Musk er ikke i tvivl om, at Apples gebyrer er i overkanten.

Apples App Store-gebyrer er en de facto global skat på internettet. Epic har ret," lyder det fra Elon Musk i et tweet ifølge Reuters.

Musk erkender i et andet tweet, at han er glad for Apples produkter, men at Apple går over stregen med gebyrerne på App Store.

Gamere og influencere certificeres som online rollemodeller

Flere populære og kendte danske gamere og influencere står til at kunne få en såkaldt All Right-certificering som bevis på, at de vil kæmpe for børns rettigheder online, modvirke mobning og være gode online rolle modeller.

Bag certificeringen er Unicef, der sammen med Esport Danmark på torsdag 5. august vil uddele certificeringerne på et event og workshop, oplyser de to organisationer til Computerworld.

Det er anden gang, at Unicef giver danske gamere og influencere mulighed for at blive All right-certificerede.

Denne gang har gamere som CS:GO-stjernen Casper 'cadiaN' Møller, League of Legends-spilleren Patrick 'Pad' Suckow-Breum, Fortnite-esset Rasmus 'Rasmusnie' Duch Nielsen, streamer og gamingekspert Marie Watson med flere tilmeldt sig workshoppen.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse