Chromebooks i vildt væksteventyr - og HP Inc fører løbet foran Lenovo, Acer, Dell og Samsung

Markedet for Chromebook-enheder er steeget med hele 68,6 procent det seneste år. Og der er kamp om førstepladsen blandt de største producenter.

Artikel top billede

For nogle måneder siden kunne Dells topledelse fortælle, at pc'en var den vigtigste device i verden under coronapandemien.

Det er sikkert sandt.

Men Chromebooks, den traditionelle Windows-pcs billigere og Google-drevne familiemedlem, har også haft et forrygende år. Det viser de nyeste tal fra IDCs markedsanalyser for andet kvartal 2021, som du kan se her.

Sammenlignet med samme kvartal sidste år er antallet af afskibede Chromebook-enheder steget med hele 68,6 procent. Ifølge IDC er væksten især sket inden for uddannelsessektoren.

Og der blev alene i andet kvartal 2021 afsendt 12,3 millioner Chromebooks fra de største leverandører, der tæller firmaer som HP Inc, Lenovo, Acer, Dell og Samsung.

Til sammenligning blev der ifølge IDC afskibet lidt over 22 millioner traditonelle pc´er i samme periode.

Især HP Inc har oplevet en stærk Chromebook-vækst på 115,7 procent sammenlignet med samme periode sidste år og sidder ifølge IDC nu på 35 procent af Chromebook-markedet.

Andenpladsen indtages af Lenovo, som har en markedsandel på 21 procent, hvilket er en svag stigning i forhold til andet kvartal 2020.

HP´s og Lenovos vækst betyder også, at der bliver taget markedsandele fra Acer og Dell, der begge oplever vækst men som samtidig taber markedsandele.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S