Chromebooks i vildt væksteventyr - og HP Inc fører løbet foran Lenovo, Acer, Dell og Samsung

Markedet for Chromebook-enheder er steeget med hele 68,6 procent det seneste år. Og der er kamp om førstepladsen blandt de største producenter.

Artikel top billede

For nogle måneder siden kunne Dells topledelse fortælle, at pc'en var den vigtigste device i verden under coronapandemien.

Det er sikkert sandt.

Men Chromebooks, den traditionelle Windows-pcs billigere og Google-drevne familiemedlem, har også haft et forrygende år. Det viser de nyeste tal fra IDCs markedsanalyser for andet kvartal 2021, som du kan se her.

Sammenlignet med samme kvartal sidste år er antallet af afskibede Chromebook-enheder steget med hele 68,6 procent. Ifølge IDC er væksten især sket inden for uddannelsessektoren.

Og der blev alene i andet kvartal 2021 afsendt 12,3 millioner Chromebooks fra de største leverandører, der tæller firmaer som HP Inc, Lenovo, Acer, Dell og Samsung.

Til sammenligning blev der ifølge IDC afskibet lidt over 22 millioner traditonelle pc´er i samme periode.

Især HP Inc har oplevet en stærk Chromebook-vækst på 115,7 procent sammenlignet med samme periode sidste år og sidder ifølge IDC nu på 35 procent af Chromebook-markedet.

Andenpladsen indtages af Lenovo, som har en markedsandel på 21 procent, hvilket er en svag stigning i forhold til andet kvartal 2020.

HP´s og Lenovos vækst betyder også, at der bliver taget markedsandele fra Acer og Dell, der begge oplever vækst men som samtidig taber markedsandele.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse