Microsoft lukker og slukker for Skype for Business Online

Microsoft sender Skype for Business Online til de evige jagtmarker. Nu bør alle migrere til Teams i en fart, lyder det fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft lukker og slukker for Skype for Business Online, som fraregnet enkelte kunder har haft sin sidste dag på denne jord.

“Skype for Business Online-tjenesten er blevet pensioneret,” lyder det fra Microsoft.

Tilbage er nu kun enkelte organisationer, som i kort tid endnu som “assisted upgrades”-kunder vil have adgang til systemet, mens de får migreret deres sidste brugere over på Microsoft Teams.

Microsoft åbnede for få dage siden netop sit ‘assisted upgrades’-program til Skype for Business-kunder.

Under assisted upgrades-programmet vil Microsoft hjælpe aktivt med til hastig og nem overgang til Teams. Microsoft kalder kalder det hjælpe til ‘last mile’-arbejdet med at nå frem til ‘Teams Only.’

Det er to år siden, at Microsoft meddelte, at Skype for Business Online sang på sidste vers og at alle kræfter i stedet blev sat ind på Teams som fremtidens samarbejdssystem.

Og det har ikke været en helt nem overgang, lyder det fra Microsoft.

“Det har ikke været nemt, da Skype for Business Online har oparbejdet et loyalt følge over hele kloden,” lyder det fra selskabet.

Microsoft købte Skype i foråret 2011 for 8,5 milliarder dollar af eBay.

Det skete efter, at eBay i 2005 købte Skype af danske Janus Friis og svenske Niklas Zennströmm for 12 milliarder kroner.

De to oprindelige udviklere af Skype fik stukket ekstra tre milliarder kroner hver i hånden, da Microsoft købte Skype af eBay.

Det var dengang Microsofts ide, at samarbejdsplatformen Skype skulle integreres med Windows Phone, VoIP-platformen Lync, Outlook, Messenger, Hotmail og Xbox Live.

Skype findes fortsat i en farverig udgave til privat-brugerne, der i blandt andet en ren browser-baseret version af chat-platformen kan underholde sig med eksempelvis ikoner med Snurre Snup, Space Jam og LeBron James.

Du kan læse mere om den allersidste migrering af Skype for Business Online-brugere til Teams på denne blogpost fra Microsoft.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect