Apple vil screene iCloud for børneporno

Inden billeder uploades til Apples iCloud, vil de nu blive undersøgt for sexuelt misbrug af børn.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Apple vil fremover i USA implementere et system, der screener iCloud for billeder af børneporno og misbrug af børn, inden de bliver uploadet.

Det skriver Reuters.

Hvis systemet opfanger billeder af misbrug af børn, vil et menneske herefter gennemgå det og en rapport vil blive sendt til myndighederne.

Systemet er designet til at tjekke op mod en myndighedsdatabase med kendte billeder af børnemisbrug og ifølge Apple reducere falske positiver til en ud af en billion.

Databasen over kendte billeder af seksuelt misbrug af børn oversætter billeder til 'hash'-koder, der positivt identificerer billedet, men ikke kan bruges til at rekonstruere dem.

Apples nye system søger at imødekomme anmodninger fra amerikanske myndigheder om at hjælpe med at dæmme op for seksuelt misbrug af børn, samtidig med at de respekterer privatlivs- og sikkerhedspraksis.

Privacy-fortalere råber dog vagt i gevær og peger på, at systemet kan åbne døren for overvågning af politiske ytringer eller andet indhold på iPhones.

De fleste af de andre store teknologiudbydere - herunder Google, Facebook og Microsoft kontrollerer allerede billeder mod en database med kendte billeder af seksuelt misbrug af børn.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S