Museum åbner udstilling om fremtidens grønne håb og energiudfordringer

Hvor skal energien komme fra, når vi dropper olie, kul og gas? Det er emnet for ny udstilling på Danmarks Tekniske Museum.

Artikel top billede

Havde det ikke været for rigelige mængder af det energitætte kul, ville de danske skove måske være skåret helt ned i 1800-tallet i jagten på brændsel.

I dag vil vi derimod helst droppe afhængigheden af de sorte klumper og andre fossile brændstoffer.

Her tager nogle et personligt ansvar, skruer op for de tager kolde bade og pisker ungerne til at huske at slukke for lyset og lukke døren til køleskabet.

Men det batter ikke rigtig i det store billede. Og et eller andet sted skal energien jo komme fra til vore biler, centralvarme, fabrikker og servere, når vi holder op med at anvende fossile brændstoffer.

Hvilket vil være en god idé – og helst i en fart – hvilket understreges i den helt nye rapport fra FNs klimapanel.

Men hvordan gør vi det i praksis? Det er emnet for Danmarks Tekniske Museums nye særudstilling Sort energi & grønne håb, der åbner 18. august.

Her får man dels bud på, hvordan nye teknologier kan sikre, at vi er i stand til at holde fast i de goder, vi har vænnet os til gennem de seneste 200 år. Ligeledes får man opdateret viden om nogle af de løsninger, der arbejdes med i Danmark lige nu for at skabe en fremtid uden kul, olie og gas.

Læs mere på museets hjemmeside her.

Titel: Sort energi & grønne håb / Åbner 18. august på Danmarks Tekniske Museum

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job