Museum åbner udstilling om fremtidens grønne håb og energiudfordringer

Hvor skal energien komme fra, når vi dropper olie, kul og gas? Det er emnet for ny udstilling på Danmarks Tekniske Museum.

Artikel top billede

Havde det ikke været for rigelige mængder af det energitætte kul, ville de danske skove måske være skåret helt ned i 1800-tallet i jagten på brændsel.

I dag vil vi derimod helst droppe afhængigheden af de sorte klumper og andre fossile brændstoffer.

Her tager nogle et personligt ansvar, skruer op for de tager kolde bade og pisker ungerne til at huske at slukke for lyset og lukke døren til køleskabet.

Men det batter ikke rigtig i det store billede. Og et eller andet sted skal energien jo komme fra til vore biler, centralvarme, fabrikker og servere, når vi holder op med at anvende fossile brændstoffer.

Hvilket vil være en god idé – og helst i en fart – hvilket understreges i den helt nye rapport fra FNs klimapanel.

Men hvordan gør vi det i praksis? Det er emnet for Danmarks Tekniske Museums nye særudstilling Sort energi & grønne håb, der åbner 18. august.

Her får man dels bud på, hvordan nye teknologier kan sikre, at vi er i stand til at holde fast i de goder, vi har vænnet os til gennem de seneste 200 år. Ligeledes får man opdateret viden om nogle af de løsninger, der arbejdes med i Danmark lige nu for at skabe en fremtid uden kul, olie og gas.

Læs mere på museets hjemmeside her.

Titel: Sort energi & grønne håb / Åbner 18. august på Danmarks Tekniske Museum

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics