Mangel på mikrochips giver problemer for it-forhandlere: "Vi har endda ordrer fra sidste jul, som stadig ikke er nået frem"

Logistikproblemer og mangel på vigtige komponenter som mikrochips skaber problemer for landets største it-forhandlere som Elgiganten og Power.

Artikel top billede

(Foto: Power)

I månedsvis har mangel på mikrochips skabt problemer for en lang række selskaber fra elektronik-leverandører til bilproducenter.

Nu rammer problemerne også forhandlerne, der oplever flaskehalsproblemer. Derudover er der lav kapacitet hos logistikselskaberne, og det skaber store problemer for forhandlere som Elgiganten og Power.

Det skriver Børsen.

Problemerne for de danske forhandlere er en reaktion på coronakrisen, der har skabt kaos på logistikmarkedet. Lagt oven i den globale mangel på chips, står mange forhandlere af it-produkter i store problemer.

“Vi har endda ordrer fra sidste jul, som stadig ikke er nået frem. Sådanne forsinkelser og usikkerheden omkring leveringerne i efteråret er ikke kun et problem for os, men for alle typer varer. Det skaber store udfordringer for black friday og julehandlen i hele detailhandlen, hvor kunderne må vente længere tid end normalt,” siger Jesper Boyesen, direktør i Power til avisen.

Forhandlerne forventer, at problemerne i sidste ende kan få konsekvenser for kunderne i form af større regninger, lyder det fra både Elgiganten og Power til avisen.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S