Mangel på mikrochips giver problemer for it-forhandlere: "Vi har endda ordrer fra sidste jul, som stadig ikke er nået frem"

Logistikproblemer og mangel på vigtige komponenter som mikrochips skaber problemer for landets største it-forhandlere som Elgiganten og Power.

Artikel top billede

(Foto: Power)

I månedsvis har mangel på mikrochips skabt problemer for en lang række selskaber fra elektronik-leverandører til bilproducenter.

Nu rammer problemerne også forhandlerne, der oplever flaskehalsproblemer. Derudover er der lav kapacitet hos logistikselskaberne, og det skaber store problemer for forhandlere som Elgiganten og Power.

Det skriver Børsen.

Problemerne for de danske forhandlere er en reaktion på coronakrisen, der har skabt kaos på logistikmarkedet. Lagt oven i den globale mangel på chips, står mange forhandlere af it-produkter i store problemer.

“Vi har endda ordrer fra sidste jul, som stadig ikke er nået frem. Sådanne forsinkelser og usikkerheden omkring leveringerne i efteråret er ikke kun et problem for os, men for alle typer varer. Det skaber store udfordringer for black friday og julehandlen i hele detailhandlen, hvor kunderne må vente længere tid end normalt,” siger Jesper Boyesen, direktør i Power til avisen.

Forhandlerne forventer, at problemerne i sidste ende kan få konsekvenser for kunderne i form af større regninger, lyder det fra både Elgiganten og Power til avisen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job