Mangel på mikrochips giver problemer for it-forhandlere: "Vi har endda ordrer fra sidste jul, som stadig ikke er nået frem"

Logistikproblemer og mangel på vigtige komponenter som mikrochips skaber problemer for landets største it-forhandlere som Elgiganten og Power.

Artikel top billede

(Foto: Power)

I månedsvis har mangel på mikrochips skabt problemer for en lang række selskaber fra elektronik-leverandører til bilproducenter.

Nu rammer problemerne også forhandlerne, der oplever flaskehalsproblemer. Derudover er der lav kapacitet hos logistikselskaberne, og det skaber store problemer for forhandlere som Elgiganten og Power.

Det skriver Børsen.

Problemerne for de danske forhandlere er en reaktion på coronakrisen, der har skabt kaos på logistikmarkedet. Lagt oven i den globale mangel på chips, står mange forhandlere af it-produkter i store problemer.

“Vi har endda ordrer fra sidste jul, som stadig ikke er nået frem. Sådanne forsinkelser og usikkerheden omkring leveringerne i efteråret er ikke kun et problem for os, men for alle typer varer. Det skaber store udfordringer for black friday og julehandlen i hele detailhandlen, hvor kunderne må vente længere tid end normalt,” siger Jesper Boyesen, direktør i Power til avisen.

Forhandlerne forventer, at problemerne i sidste ende kan få konsekvenser for kunderne i form af større regninger, lyder det fra både Elgiganten og Power til avisen.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks