TDC mister fortsat kunder - men forbedrer indtjeningen: Se selskabets nøgletal her

TDC, der går med hastige skridt mod den endelige opsplitning, formår at stabilisere indtjeningen samtidig med, at omsætningen løfter sig. Det sker på trods af et fortsat kundefrafald. Få indblik i regnskabet her.

Artikel top billede

(Foto: TDC)

TDC Group er blevet bedre til at tjene penge, og det er på trods af en tilbagegang på kundefronten.

Det viser telekoncernens regnskab for årets andet kvartal.

Driftsresultatet stiger med 0,8 procent sammenlignet med samme kvartal i fjor og ender på 1,6 milliarder kroner

Samtidig hæver TDC Group omsætningen med 1,3 procent, der nærmer sig fire milliarder kroner.

Helt præcist løb der 3,965 milliarder kroner gennem kassen i årets andet kvartal.

Stigningen er drevet af mobiltelefoni samt salg af mobiltelefoner, der dog kun har en begrænset effekt på bundlinjen, oplyser TDC.

"Vi fortsatte den stabile udvikling fra de foregående kvartaler med en forbedring af forretningen både kommercielt og finansielt og med en mindre stigning i både omsætning og indtjening. Samtidig fastholdt vi vores markedsledende positioner på tværs af alle kerneprodukter, " skriver Henrik Clausen, koncernchef i TDC Group, i forbindelse med regnskabet.

Bruttoresultatet tager dog et dyk på 1,6 procent i forhold til samme kvartal sidste år. Her ender tallet på 2,8 milliarder kroner.

TDC noterer dog, at det er en forbedring i forhold til første kvartal af 2021, hvor bruttoresultatet gik tilbage med 6,1 procent. At resultatet nu forbedrer sig, skyldes en stabilisering på kundefronten indenfor mobil og tv, lyder det.

TDC-koncernen er i gang med en stor opsplitningsmanøvre, hvor TDC Group vil ophøre ved årsskiftet. Tilbage står TDC Net og Nuuday som selvstændige selskaber.

"Vi står alt i alt fortsat på et stærkt fundament i forhold til den sidste fase af separationsprocessen, der vil være afsluttet 31. december 2021, og som endegyldigt etablerer TDC NET og Nuuday som operationelt selvstændige selskaber,” siger Henrik Clausen.

Opsplitningen af TDC har været undervejs siden 2018 og derfor har der også været en gradvis nedskalering af TDC Group-funktionen i takt med at mere beslutningskraft er blevet lagt ud til de to selskaber.

Nuudays indtjening går tilbage

Driftsresultatet i TDC's forbrugerrettede forretning, Nuuday, kunne ikke følge med i samme tempo som resten af koncernen.

Her gik driftsresultatet tilbage med 3,4 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Resultatet af den primære drift ender på 469 milloner kroner, hvilket dog er 4,4 procent bedre end første kvartal i 2021, pointerer TDC.

Omsætningen i Nuuday steg en smule med 0,5 procent, hvilket er drevet af mobility services og terminalsalg. Toplinjen ender her på 3,6 milliarder kroner

"I Nuuday har vi formået at stabilisere udviklingen i driftsresultatet og ligger på niveau med de foregående kvartaler, primært drevet af vækst i vores nye produkter på mobil- og bredbåndssiden samt omkostningsbesparelser," lyder det fra Henrik Clausen.

Der er tilbagegang på kundefronten i TV-forretningen i andet kvartal. Antallet af TV-kunder falder med 7.000 på de tre måneder.

Hvis man sammenligner antallet af tv-kunder med samme kvartal sidste år, da er faldet på 63.000 færre kunder.

På mobilsiden falder privatkunderne med 8.000, men samtidig stiger antallet af erhvervskunder med 15.000.

For TDC's netværksselskab, TDC Net, går driftsresultatet frem med 2,5 procent og ender på 1,1 milliarder kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S