Kina strammer grebet om landets tech-selskaber: En lang række reguleringer under opsejling

Den kinesiske regering har offentliggjort udkastet til et nyt regelsæt, der skal begrænse tech-giganternes magt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det kinesiske kommunistparti svinger igen regulerings-stokken overfor landets tech-giganter.

Tirsdag har regeringen udsendt et lovudkast med en række detaljerede regler, der skal stramme grebet yderligere om den kinesiske tech-sektor.

Det er regler, der skal skal bekæmpe unfair konkurrence og kontrollere selskabernes brug af kritisk data, beretter Reuters.

De kinesiske myndigheder har gennem de sidste mange måneder strammet grebet om landets store internet-selskaber. Målet har været at minimere risikoen for, at de store spillere kan misbruge deres dominerende markedsposition til at kvæle konkurrencen.

Den kinesiske 'administration for markedsregulering' (SAMR) har udsendt udkastet, der er åben for offentlig feedback frem til 15. september.

Det fremgår eksempelvis af udkastet, at internetselskaber "ikke må implementere eller hjælpe med implementering af unfair konkurrence på internettet, disrupte konkurrenceordenen eller påvirke markedstransaktioner," skriver Reuters.

Ligeledes lyder det, at virksomheder ikke må bruge data eller algoritmer til at kapre trafik og påvirke brugernes frie valg. Selskaber må heller ikke indsamle eller udnytte data indsamlet ulovligt fra konkurrerende selskaber.

Efter udmeldingen om det nye sæt af regler er der drastiske fald blandt it-selskaberne på Hong Kong-børsen. Tencent, Alibaba og Billibili faldt med henholdsvis 4,1, 4,2 og 7,4 procent.

De sidste mange måneders regulering af kinas tech-sektor har fået flere førende aktier til at falde. Samtidig har stifterne af tech-selskab som Alibaba, Tencent og Pinduoduo tabt enorme summer.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos