Kina strammer grebet om landets tech-selskaber: En lang række reguleringer under opsejling

Den kinesiske regering har offentliggjort udkastet til et nyt regelsæt, der skal begrænse tech-giganternes magt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det kinesiske kommunistparti svinger igen regulerings-stokken overfor landets tech-giganter.

Tirsdag har regeringen udsendt et lovudkast med en række detaljerede regler, der skal stramme grebet yderligere om den kinesiske tech-sektor.

Det er regler, der skal skal bekæmpe unfair konkurrence og kontrollere selskabernes brug af kritisk data, beretter Reuters.

De kinesiske myndigheder har gennem de sidste mange måneder strammet grebet om landets store internet-selskaber. Målet har været at minimere risikoen for, at de store spillere kan misbruge deres dominerende markedsposition til at kvæle konkurrencen.

Den kinesiske 'administration for markedsregulering' (SAMR) har udsendt udkastet, der er åben for offentlig feedback frem til 15. september.

Det fremgår eksempelvis af udkastet, at internetselskaber "ikke må implementere eller hjælpe med implementering af unfair konkurrence på internettet, disrupte konkurrenceordenen eller påvirke markedstransaktioner," skriver Reuters.

Ligeledes lyder det, at virksomheder ikke må bruge data eller algoritmer til at kapre trafik og påvirke brugernes frie valg. Selskaber må heller ikke indsamle eller udnytte data indsamlet ulovligt fra konkurrerende selskaber.

Efter udmeldingen om det nye sæt af regler er der drastiske fald blandt it-selskaberne på Hong Kong-børsen. Tencent, Alibaba og Billibili faldt med henholdsvis 4,1, 4,2 og 7,4 procent.

De sidste mange måneders regulering af kinas tech-sektor har fået flere førende aktier til at falde. Samtidig har stifterne af tech-selskab som Alibaba, Tencent og Pinduoduo tabt enorme summer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen