Kina strammer grebet om landets tech-selskaber: En lang række reguleringer under opsejling

Den kinesiske regering har offentliggjort udkastet til et nyt regelsæt, der skal begrænse tech-giganternes magt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det kinesiske kommunistparti svinger igen regulerings-stokken overfor landets tech-giganter.

Tirsdag har regeringen udsendt et lovudkast med en række detaljerede regler, der skal stramme grebet yderligere om den kinesiske tech-sektor.

Det er regler, der skal skal bekæmpe unfair konkurrence og kontrollere selskabernes brug af kritisk data, beretter Reuters.

De kinesiske myndigheder har gennem de sidste mange måneder strammet grebet om landets store internet-selskaber. Målet har været at minimere risikoen for, at de store spillere kan misbruge deres dominerende markedsposition til at kvæle konkurrencen.

Den kinesiske 'administration for markedsregulering' (SAMR) har udsendt udkastet, der er åben for offentlig feedback frem til 15. september.

Det fremgår eksempelvis af udkastet, at internetselskaber "ikke må implementere eller hjælpe med implementering af unfair konkurrence på internettet, disrupte konkurrenceordenen eller påvirke markedstransaktioner," skriver Reuters.

Ligeledes lyder det, at virksomheder ikke må bruge data eller algoritmer til at kapre trafik og påvirke brugernes frie valg. Selskaber må heller ikke indsamle eller udnytte data indsamlet ulovligt fra konkurrerende selskaber.

Efter udmeldingen om det nye sæt af regler er der drastiske fald blandt it-selskaberne på Hong Kong-børsen. Tencent, Alibaba og Billibili faldt med henholdsvis 4,1, 4,2 og 7,4 procent.

De sidste mange måneders regulering af kinas tech-sektor har fået flere førende aktier til at falde. Samtidig har stifterne af tech-selskab som Alibaba, Tencent og Pinduoduo tabt enorme summer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,