Jack Ma og Kinas tech-milliardærer taber gigantiske summer på rekordtid

Kinas tech-milliardærer taber penge i et hastigt tempo som følge af regeringens hårde regulering af sektoren. På en enkelt måned har de 20 rigeste tabt 555 milliarder kroner. Se hvor meget stifterne af Alibaba, Pinduoduo og Tencent har tabt.

Artikel top billede

Den kinesiske regering strammer den regulatoriske skrue om landets tech-virksomheder.

Det har nu fået den konsekvens, at tech-milliardærerne kan se deres formuer falde med enorme summer.

Ifølge Financial Times, så har de 20 rigeste i den kinesiske tech-sektor tabt hele 87 milliarder dollar, svarende til 555 milliarder kroner, siden begyndelsen af juli i år.

Værst ser det ud for stifterne bag Alibaba, Tencent og Pinduoduo.

Colin Huang, der har skabt appen Pinduoduo, hvor kinesere kan foretage gruppeindkøb, har tabt 15,6 milliarder dollar, hvilket svarer til en tredjedel af hans formue.

Pony Ma, stifteren af Tencent, der har udviklet den kinesiske multiapp WeChat, har tabt mere end 12 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 22 procent af den personlige formue.

Jack Mas fald fra tinderne

Jack Ma, der har været med til at stifte Alibaba samt fintech-selskabet Ant Group, har kunne se sin formue falde drastisk, selvom han stadig indtager pladsen som kinas andenrigeste mand.

Han har tabt over 16 milliarder kroner siden juli på grund af Alibabas dalende aktiekurs.

Dertil har han tabt 82 milliarder kroner af sin personlige formue siden regeringen aflyste den storstilede børsnotering af Ant Group sidste år.

Børsnoteringen skulle ske 5. november 2020 og var på vej til at slå alle eksisterende rekorder. Men udmiddelbart inden trak de kinesiske myndigheder i bremsen.

Børsnotering skulle værdiansætte selskabet til svimlende 315 milliarder dollar.

Mandagagen forinden blev Alibaba-stifteren Jack Ma og Ant Groups ledelse indkaldt til et hastemøde med den kinesiske centralbank og finanstilsyn, hvor meddelelsen blev overbragt.

Aflysningen drejede sig om regulatoriske ændringer i banksektoren, der gør, at selskabets børsprospekt ikke længere overhovedt betingelserne for en børsnotering.

Ant Group er Alibabas finansielle ben, der blandt andet står bag betalingstjenesten Alipay.

Få dage forinden havde Jack Ma dog været ude og kritisere de kinesiske myndigheders regulering af tech-sektoren. Efter den aflyste børsnotering forsvandt Jack Ma fra offentligeheden i flere måneder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect