Morgen-briefing: Thorborg: Drop at lokke med høj løn / Seed Capital lægger 15 millioner kroner i dansk sprog-optimeringsselskab / Telenor indgår store internationale roaming-aftaler / Incognito-browsing er ikke spor incognito

Thorborg: Drop at lokke med høj løn. Seed Capital lægger 15 millioner kroner i dansk sprog-optimeringsselskab. Telenor indgår store internationale roaming-aftaler. Incognito-browsing er ikke spor incognito. Netcompany på trapperne med halvårs-rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til onsdagens morgen-briefing fra Computerworld, som i dag er sammensat af Dan Jensen.

Thorborg: Drop at lokke med høj løn

Man bør som leder droppe at forsøge at lokke medarbejdere til med høj løn, skriver Martin Thorborg i en post på LinkedIn.

For løn motiverer i praksis sjældent mennesker, skriver han - medmindre deres børn er ved at dø af sult eller man ikke har råd til husleje.

“Jeg ser ofte, at løn som isoleret incitament er kontraproduktivt for produktivitet og medarbejdertilfredshed. Og så ligger der i løn også et ”skruen uden ende”-princip, fordi den udvikler sig one way, nemlig opad,” skriver han.

Du finder hele hans indlæg her.

Seed Capital lægger 15 millioner kroner i dansk sprog-optimeringsselskab

Seed Capital investerer 15 millioner kroner i software-startuppen Develop Diverse.

Selskabet står ifølge Børsen bag en software-løsning, der i jobbeskrivelser og lignende kan fjerne såkaldt ubevidst bias - det vil sige ord, som ikke er inkluderende i forhold til køn, racer og andet.

Bag selskabet står Jenifer Clausell-Tormos. Ifølge avisen er løsningen allerede blevet solgt til blandt andet Amazon, TDC, Vestas, Danish Crown og Danske Bank, der har kørt et pilotprojekt med den.

“Vi vil gerne have, at hver eneste ansat i virksomhederne kan bruge vores software. Vi vil udvide produktet, så det også kan bruges til e-mail, chats, videoopkald, salgskommunikation og andet. Vores vision er at normalisere diversitet, og vi ved, at sproget er meget kraftfuldt,” siger Jenifer Clausell-Tormos til avisen.

Telenor indgår store internationale roaming-aftaler

Telenor har indgået en række store internationale roaming-aftaler på netværksteknologoen NB-IoT, som anvendes til Internet of Things - altså alle de små ‘dumme’ enheder, der kobles sammen via internettet.

Ifølge selskabet er aftalerne blevet lukket med teleselskaber i blandt andet Tyskland, Storbritannien og USA, som Telenor kalder for ‘nogle af de vigtigste eksportmarkeder.’

Telenor meddeler, at selskabet nu har mere end 400 roamingaftaler på tværs af alle netværk.

“Det er nogle vigtige aftaler, for de betyder, at vores IoT-kunder trygt og enkelt kan sende kan sende deres enheder ud i verden uden frygt for at miste forbindelsen,” siger Jan Rasmussen, erhvervschef i Telenor.

Incognito-browsing er ikke spor incognito

Du er ikke spor incognito og anonym, selv om du anvender et incognito-vindue, når du besøger hjemmesider på internettet, advarer it-sikkerhedsselskabet Bitdefender.

Incognito-browseren gemmer ikke cookie og internet-historik på din egen computer. Men den blokerer ikke for de sporingsmekanismer, som de besøgte sites anvender, lyder det fra selskabet.

“Det er en myte, at de [incognito-browsere, red] gør din færden på internettet anonym. Både din internetudbyder og de hjemmesider, du besøger, kan indsamle oplysninger om dig, når du bruger dem. Det kan for eksempel være din IP-adresse, som er unik for din enhed, information om selve enheden, samt din browsers indstillinger,” siger Bogdan Botezato fra Bitdefender.

Netcompany på trapperne med halvårs-rapport

Netcompany offentliggør onsdag morgen sin halvårsrapport, hvor offentligheden kan få indblik i, hvordan selskabet har udviklet sig siden nytår.

Netcompanys omsætning voksede med 22,9 procent i første kvartal, og Jyske Bank meddelte tirsdag, at man herfra forventede vækst i omsætningen på 21,6 procent.

Regnskabet udsendes 07:30 og bliver fulgt op af præsentation af direktør Andre Rogacsewski klokken 11:00.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland