Huawei trods kæmpe nedtur: Vi vil før eller siden vende tilbage som verdens største smartphone-selskab

Huawei - der engang var blandt verdens største smartphone-selskab - er ramt af voldsom nedtur. Men selskabet vil vende tilbage til førstepladsen, siger formand Guo Ping.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Huawei var for nogle år siden en af verdens allerstørste smartphone-selskaber.

Men sådan er det ikke længere: Selskabet er i dag for første gang i mere end syv år ikke engang blandt de fem største.

Nedturen har været markant, efter den tidligere amerikanske præsident Donald Trump fastslog, at det kinesiske selskab er en trussel mod den nationale sikkerhed og fik indført forbud mod amerikanske selskabers handel med Huawei.

Men Huawei vil trods nedturen tilbageerobre førstepladsen som verdens største smartphone-selskab.

Sådan lyder det fra selskabets formand, Guo Ping.

“Huawei vil fortsætte med at eksistere på markedet for mobiltelefoner og med fortsat fremskridt i chipproduktion, vil vi før eller siden tilbageerobre smartphone-tronen,” siger han ifølge Reuters.

Ifølge formanden er det almen viden, at det er påkrævet med fortsat udvikling af chip til smartphones, som skal være mindre og mindre og forbruge mindre og mindre energi.

“Huawei kan udvikle dem, men ingen kan hjælpe os med at producere dem. Vi er låst,” siger han.

Huaweis omsætning droppede med 29 procent i første halvår i det største fald nogensinde for selskabet.

Det kinesiske selskab solgte i slutningen af 2020 sit smartphone-mærke Honor fra i et forsøg på at holde selskabet kørende.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S