Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Huawei trods kæmpe nedtur: Vi vil før eller siden vende tilbage som verdens største smartphone-selskab

Huawei - der engang var blandt verdens største smartphone-selskab - er ramt af voldsom nedtur. Men selskabet vil vende tilbage til førstepladsen, siger formand Guo Ping.

Huawei var for nogle år siden en af verdens allerstørste smartphone-selskaber.

Men sådan er det ikke længere: Selskabet er i dag for første gang i mere end syv år ikke engang blandt de fem største.

Nedturen har været markant, efter den tidligere amerikanske præsident Donald Trump fastslog, at det kinesiske selskab er en trussel mod den nationale sikkerhed og fik indført forbud mod amerikanske selskabers handel med Huawei.

Men Huawei vil trods nedturen tilbageerobre førstepladsen som verdens største smartphone-selskab.

Sådan lyder det fra selskabets formand, Guo Ping.

“Huawei vil fortsætte med at eksistere på markedet for mobiltelefoner og med fortsat fremskridt i chipproduktion, vil vi før eller siden tilbageerobre smartphone-tronen,” siger han ifølge Reuters.

Ifølge formanden er det almen viden, at det er påkrævet med fortsat udvikling af chip til smartphones, som skal være mindre og mindre og forbruge mindre og mindre energi.

“Huawei kan udvikle dem, men ingen kan hjælpe os med at producere dem. Vi er låst,” siger han.

Huaweis omsætning droppede med 29 procent i første halvår i det største fald nogensinde for selskabet.

Det kinesiske selskab solgte i slutningen af 2020 sit smartphone-mærke Honor fra i et forsøg på at holde selskabet kørende.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere