Huawei trods kæmpe nedtur: Vi vil før eller siden vende tilbage som verdens største smartphone-selskab

Huawei - der engang var blandt verdens største smartphone-selskab - er ramt af voldsom nedtur. Men selskabet vil vende tilbage til førstepladsen, siger formand Guo Ping.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Huawei var for nogle år siden en af verdens allerstørste smartphone-selskaber.

Men sådan er det ikke længere: Selskabet er i dag for første gang i mere end syv år ikke engang blandt de fem største.

Nedturen har været markant, efter den tidligere amerikanske præsident Donald Trump fastslog, at det kinesiske selskab er en trussel mod den nationale sikkerhed og fik indført forbud mod amerikanske selskabers handel med Huawei.

Men Huawei vil trods nedturen tilbageerobre førstepladsen som verdens største smartphone-selskab.

Sådan lyder det fra selskabets formand, Guo Ping.

“Huawei vil fortsætte med at eksistere på markedet for mobiltelefoner og med fortsat fremskridt i chipproduktion, vil vi før eller siden tilbageerobre smartphone-tronen,” siger han ifølge Reuters.

Ifølge formanden er det almen viden, at det er påkrævet med fortsat udvikling af chip til smartphones, som skal være mindre og mindre og forbruge mindre og mindre energi.

“Huawei kan udvikle dem, men ingen kan hjælpe os med at producere dem. Vi er låst,” siger han.

Huaweis omsætning droppede med 29 procent i første halvår i det største fald nogensinde for selskabet.

Det kinesiske selskab solgte i slutningen af 2020 sit smartphone-mærke Honor fra i et forsøg på at holde selskabet kørende.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job