Huawei trods kæmpe nedtur: Vi vil før eller siden vende tilbage som verdens største smartphone-selskab

Huawei - der engang var blandt verdens største smartphone-selskab - er ramt af voldsom nedtur. Men selskabet vil vende tilbage til førstepladsen, siger formand Guo Ping.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Huawei var for nogle år siden en af verdens allerstørste smartphone-selskaber.

Men sådan er det ikke længere: Selskabet er i dag for første gang i mere end syv år ikke engang blandt de fem største.

Nedturen har været markant, efter den tidligere amerikanske præsident Donald Trump fastslog, at det kinesiske selskab er en trussel mod den nationale sikkerhed og fik indført forbud mod amerikanske selskabers handel med Huawei.

Men Huawei vil trods nedturen tilbageerobre førstepladsen som verdens største smartphone-selskab.

Sådan lyder det fra selskabets formand, Guo Ping.

“Huawei vil fortsætte med at eksistere på markedet for mobiltelefoner og med fortsat fremskridt i chipproduktion, vil vi før eller siden tilbageerobre smartphone-tronen,” siger han ifølge Reuters.

Ifølge formanden er det almen viden, at det er påkrævet med fortsat udvikling af chip til smartphones, som skal være mindre og mindre og forbruge mindre og mindre energi.

“Huawei kan udvikle dem, men ingen kan hjælpe os med at producere dem. Vi er låst,” siger han.

Huaweis omsætning droppede med 29 procent i første halvår i det største fald nogensinde for selskabet.

Det kinesiske selskab solgte i slutningen af 2020 sit smartphone-mærke Honor fra i et forsøg på at holde selskabet kørende.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S