Streaming: Nyt på vej fra Eleven & Co.

Fjerde sæson af Stranger Things har været ventet med spænding, men nu er den endelig på vej, og en helt ny trailer fra Netflix slår den dystre stemning an.

Artikel top billede

Få serier bærer et så passende navn som Stranger Things, for handlingen er vitterlig sær på alle niveauer. Det er også de færreste serier forundt at blive så store popkulturelle fænomener på så kort tid.

Nu er der endelig nyt fra seriens univers, og det vender vi tilbage til.

Første sæson havde premiere i juli 2016 og ramte lige i solar plexus med sin Steven Spielbergske skildring af en flok kiksede drenge i en søvnig provinsby, der mobbes af skolens bøller og spiller Dungeons & Dragons. I hvert fald til den ene af dem forsvinder sporløst.

Hovedpersonerne bor i bekvem cykelafstand fra et tophemmeligt militærlaboratorium, hvorfra det nogenlunde samtidig lykkes en pige at flygte.

Pigen kendes blot kendes under sit forsøgskanin-nummer – ”Eleven” – og jages af skruppelløse agenter og videnskabsfolk. Men Eleven besidder stærke telekinetiske kræfter og er ikke så nem at få ram på.

Desuden er her portaler til en farlig og surrealistisk parallelverden, morderiske monstre, irriterende søskende, 80’er-stemning, synthesizermusik, tvivlsomme frisurer og Winona Ryder.

Gennem de følgende sæsoner er tingene kun blevet endnu mere mærkelige, og verden er næsten hele tiden ved at gå under. Det er ganske enkelt fænomenal underholdning, og nu er fjerde og muligvis sidste sæson i historien om Eleven og hendes venner på vej i 2022 efter at være blevet forsinket af Covid-19.

For en lille uges tid siden frigav Netflix en knap to minutter lang trailer, der ser behageligt dyster og ildevarslende ud; se den her.

Så har man endnu ikke set de første tre sæsoner af Stranger Things, er der god tid til at komme på omdrejningshøjde med det hele. Og har man set dem, kan man heldigvis altid se dem igen.

Titel: Stranger Things / Første tre sæsoner ligger på Netflix, sæson 4 kommer i 2022

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S