Streaming: Nyt på vej fra Eleven & Co.

Fjerde sæson af Stranger Things har været ventet med spænding, men nu er den endelig på vej, og en helt ny trailer fra Netflix slår den dystre stemning an.

Artikel top billede

Få serier bærer et så passende navn som Stranger Things, for handlingen er vitterlig sær på alle niveauer. Det er også de færreste serier forundt at blive så store popkulturelle fænomener på så kort tid.

Nu er der endelig nyt fra seriens univers, og det vender vi tilbage til.

Første sæson havde premiere i juli 2016 og ramte lige i solar plexus med sin Steven Spielbergske skildring af en flok kiksede drenge i en søvnig provinsby, der mobbes af skolens bøller og spiller Dungeons & Dragons. I hvert fald til den ene af dem forsvinder sporløst.

Hovedpersonerne bor i bekvem cykelafstand fra et tophemmeligt militærlaboratorium, hvorfra det nogenlunde samtidig lykkes en pige at flygte.

Pigen kendes blot kendes under sit forsøgskanin-nummer – ”Eleven” – og jages af skruppelløse agenter og videnskabsfolk. Men Eleven besidder stærke telekinetiske kræfter og er ikke så nem at få ram på.

Desuden er her portaler til en farlig og surrealistisk parallelverden, morderiske monstre, irriterende søskende, 80’er-stemning, synthesizermusik, tvivlsomme frisurer og Winona Ryder.

Gennem de følgende sæsoner er tingene kun blevet endnu mere mærkelige, og verden er næsten hele tiden ved at gå under. Det er ganske enkelt fænomenal underholdning, og nu er fjerde og muligvis sidste sæson i historien om Eleven og hendes venner på vej i 2022 efter at være blevet forsinket af Covid-19.

For en lille uges tid siden frigav Netflix en knap to minutter lang trailer, der ser behageligt dyster og ildevarslende ud; se den her.

Så har man endnu ikke set de første tre sæsoner af Stranger Things, er der god tid til at komme på omdrejningshøjde med det hele. Og har man set dem, kan man heldigvis altid se dem igen.

Titel: Stranger Things / Første tre sæsoner ligger på Netflix, sæson 4 kommer i 2022

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos