Endnu en kryptobørs hacket: En halv milliard stjålet i stort kryptokup

For en uge siden blev der stjålet 3,8 milliarder kroner fra en stor kryptoplatform, og nu er endnu en platform blevet udsat for et kæmpemæssigt krypto-kup.

Artikel top billede

Foto: Nick Chong (Foto: Nick Chong)

Det er kun knap en uge siden, at kryptovaluta-platformen Poly Networks måtte meddele, at den havde været udsat for et hackerangreb, hvor der var blevet stjålet kryptovaluta for 3,8 milliarder kroner.

Og nu meddeler den japanske kryptobørs Liquid, at den også har været udsat for et hackerangreb, hvor der er blevet stjålet valuta for mere end 90 millioner dollar eller 570 millioner kroner.

“Vi undersøger i øjeblikket sagen, og vil løbende opdatere jer med nye oplysninger,” lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Kunder kan ikke hæve

Liquid oplyser samtidig, at det i mellemtiden ikke vil være muligt for kunderne at hæve deres indestående eller indsætte flere penge fra deres konti hos selskabet.

Selskabet Elliptic, der foretager analyse af blockchains, oplyser ifølge det amerikanske medie CNBC, at deres analyser viser, at hackerne har fået kontrol over kryptovaluta for lidt mere end 94 millioner dollar.

Elliptic kan desuden registrere, at cirka halvdelen af de stjålne tokens i øjeblikket er ved at blive konverteret til kryptovalutaen Ethereum ved hjælp decentrale blockchain-børser.

Ifølge CNBC er Liquid blandt verdens 20 største kryptobørser målt på daglige handelsvolume.

Kryptobørs fik tilbagebetalt penge

Hackerangrebet på Poly Network endte med, at hackerne bag tilbagebetalte en stor andel af pengene fra angrebet.

Målet var tilsyneladende at bevise, at angrebet var muligt og derfor blev pengene tilbagebetalt efter få dage.

Poly Network opfordrede allerede, da man annoncerede haclerangrebet, at dem der stod bag ville tilbageføre beløbet. Det ser altså ud til at have virket.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS