Endnu en kryptobørs hacket: En halv milliard stjålet i stort kryptokup

For en uge siden blev der stjålet 3,8 milliarder kroner fra en stor kryptoplatform, og nu er endnu en platform blevet udsat for et kæmpemæssigt krypto-kup.

Artikel top billede

Foto: Nick Chong (Foto: Nick Chong)

Det er kun knap en uge siden, at kryptovaluta-platformen Poly Networks måtte meddele, at den havde været udsat for et hackerangreb, hvor der var blevet stjålet kryptovaluta for 3,8 milliarder kroner.

Og nu meddeler den japanske kryptobørs Liquid, at den også har været udsat for et hackerangreb, hvor der er blevet stjålet valuta for mere end 90 millioner dollar eller 570 millioner kroner.

“Vi undersøger i øjeblikket sagen, og vil løbende opdatere jer med nye oplysninger,” lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Kunder kan ikke hæve

Liquid oplyser samtidig, at det i mellemtiden ikke vil være muligt for kunderne at hæve deres indestående eller indsætte flere penge fra deres konti hos selskabet.

Selskabet Elliptic, der foretager analyse af blockchains, oplyser ifølge det amerikanske medie CNBC, at deres analyser viser, at hackerne har fået kontrol over kryptovaluta for lidt mere end 94 millioner dollar.

Elliptic kan desuden registrere, at cirka halvdelen af de stjålne tokens i øjeblikket er ved at blive konverteret til kryptovalutaen Ethereum ved hjælp decentrale blockchain-børser.

Ifølge CNBC er Liquid blandt verdens 20 største kryptobørser målt på daglige handelsvolume.

Kryptobørs fik tilbagebetalt penge

Hackerangrebet på Poly Network endte med, at hackerne bag tilbagebetalte en stor andel af pengene fra angrebet.

Målet var tilsyneladende at bevise, at angrebet var muligt og derfor blev pengene tilbagebetalt efter få dage.

Poly Network opfordrede allerede, da man annoncerede haclerangrebet, at dem der stod bag ville tilbageføre beløbet. Det ser altså ud til at have virket.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S