Endnu en kryptobørs hacket: En halv milliard stjålet i stort kryptokup

For en uge siden blev der stjålet 3,8 milliarder kroner fra en stor kryptoplatform, og nu er endnu en platform blevet udsat for et kæmpemæssigt krypto-kup.

Artikel top billede

Foto: Nick Chong (Foto: Nick Chong)

Det er kun knap en uge siden, at kryptovaluta-platformen Poly Networks måtte meddele, at den havde været udsat for et hackerangreb, hvor der var blevet stjålet kryptovaluta for 3,8 milliarder kroner.

Og nu meddeler den japanske kryptobørs Liquid, at den også har været udsat for et hackerangreb, hvor der er blevet stjålet valuta for mere end 90 millioner dollar eller 570 millioner kroner.

“Vi undersøger i øjeblikket sagen, og vil løbende opdatere jer med nye oplysninger,” lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Kunder kan ikke hæve

Liquid oplyser samtidig, at det i mellemtiden ikke vil være muligt for kunderne at hæve deres indestående eller indsætte flere penge fra deres konti hos selskabet.

Selskabet Elliptic, der foretager analyse af blockchains, oplyser ifølge det amerikanske medie CNBC, at deres analyser viser, at hackerne har fået kontrol over kryptovaluta for lidt mere end 94 millioner dollar.

Elliptic kan desuden registrere, at cirka halvdelen af de stjålne tokens i øjeblikket er ved at blive konverteret til kryptovalutaen Ethereum ved hjælp decentrale blockchain-børser.

Ifølge CNBC er Liquid blandt verdens 20 største kryptobørser målt på daglige handelsvolume.

Kryptobørs fik tilbagebetalt penge

Hackerangrebet på Poly Network endte med, at hackerne bag tilbagebetalte en stor andel af pengene fra angrebet.

Målet var tilsyneladende at bevise, at angrebet var muligt og derfor blev pengene tilbagebetalt efter få dage.

Poly Network opfordrede allerede, da man annoncerede haclerangrebet, at dem der stod bag ville tilbageføre beløbet. Det ser altså ud til at have virket.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg