3,8 milliarder kroner stjålet fra blockchain-platform: Et af verdens største krypto-tyveri til dato

Den digitale valuta-platform Poly Network har fået stjålet kryptovaluta for mere end 600 millioner dollar. Det er tilsyneladende et af de største hackerangreb af sin slags nogensinde.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Kryptovaluta-platformen Poly Network har været udsat for et hackerangreb, hvor gerningsmændene har stjålet kryptovaluta for 600 millioner dollar.

Det svarer til omkring 3,8 milliarder danske kroner, hvilket gør det til et af verdens største tyverier af kryptovaluta nogensinde, skriver CNBC.

Hackerne udnyttede en sårbarhed i Poly Networks platform, der skulle forbinde forskellige blockchain-platforme med hinanden, men som hackerne altså lykkedes med at hacke.

På selskabets Twitter-profil forsøges det at få kontakt til hackerne bag angrebet, som man beder om at tage kontakt til Poly Network.

Artikler fortsætter under tweetet.

"Kære hacker. Vi ønsker at etablere kontakt med jer, og vi beder indtrængende om at I returnerer de stjålne aktiver," indleder selskabet en besked til hackerne.

"Myndigheder i ethvert land vil se det her som alvorlig økonomisk kriminalitet og i vil blive eftersøgt. I bør tale med os, så vi kan udarbejde en løsning," afslutter selskabet på Twitter.

Ifølge it-sikkerhedsselskabet SlowMist er 610 millioner dollar i kryptovaluta blevet sendt til tre forskellige adresser. Det har fået Poly Network til at opfordre kryptobørser til at forhindre tokens i at blive overført fra de tre adresser.

SlowMist mener desuden, at der er tale om et velplanlagt angreb, som har været undervejs længe.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S