3,8 milliarder kroner stjålet fra blockchain-platform: Et af verdens største krypto-tyveri til dato

Den digitale valuta-platform Poly Network har fået stjålet kryptovaluta for mere end 600 millioner dollar. Det er tilsyneladende et af de største hackerangreb af sin slags nogensinde.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Kryptovaluta-platformen Poly Network har været udsat for et hackerangreb, hvor gerningsmændene har stjålet kryptovaluta for 600 millioner dollar.

Det svarer til omkring 3,8 milliarder danske kroner, hvilket gør det til et af verdens største tyverier af kryptovaluta nogensinde, skriver CNBC.

Hackerne udnyttede en sårbarhed i Poly Networks platform, der skulle forbinde forskellige blockchain-platforme med hinanden, men som hackerne altså lykkedes med at hacke.

På selskabets Twitter-profil forsøges det at få kontakt til hackerne bag angrebet, som man beder om at tage kontakt til Poly Network.

Artikler fortsætter under tweetet.

"Kære hacker. Vi ønsker at etablere kontakt med jer, og vi beder indtrængende om at I returnerer de stjålne aktiver," indleder selskabet en besked til hackerne.

"Myndigheder i ethvert land vil se det her som alvorlig økonomisk kriminalitet og i vil blive eftersøgt. I bør tale med os, så vi kan udarbejde en løsning," afslutter selskabet på Twitter.

Ifølge it-sikkerhedsselskabet SlowMist er 610 millioner dollar i kryptovaluta blevet sendt til tre forskellige adresser. Det har fået Poly Network til at opfordre kryptobørser til at forhindre tokens i at blive overført fra de tre adresser.

SlowMist mener desuden, at der er tale om et velplanlagt angreb, som har været undervejs længe.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job