Elon Musk: Tesla vil være klar med menneskelignende robot i 2022 - her er 'Tesla Bot'

Tesla arbejder på en menneskelignende robot, en ‘Tesla Bot,’ som ifølge Elon Musk kan være klar til lancering allerede i 2022. Robotten vil blive designet til at udføre farlige, monotone og kedelige opgaver, som mennesker ikke kan lide, siger han.

Artikel top billede

(Foto: Tesla)

Tesla er i fuld gang med at udvikle sin første menneskelignende robot, en ‘Tesla Bot,’ som kan være klar til lancering allerede til næste år.

Sådan lyder det fra Tesla-stifter Elon Musk, der torsdag talte på den såkalste Tesla AI Day-konferecne, hvor han fortalte om planerne.

Tesla Bot bliver ifølge 1,75 meter høj, hvilket altså vil sige nogenlunde samme højde som en gennemsnitlig person. Den kommer til at veje 57 kilogram.

Robotten vil blive i stand til at udføre en lang række opgaver - eksempelvis isætte bolte med en skruenøgle eller håndtere varer i et supermarked.

Ifølge Elon Musk bliver robotten ikke ‘super-dyr,’ og det er ideen, at den skal udføre de opgaver, som mennesker ikke har lyst til at udføre - altså de gentagende, monotone og kedelige opgaver.

"Hvis du tænker over det, så er Tesla i dag nok verdens største robot-selskab, da vores biler er en slags semi-sansende robotter på hjul," siger Elon Musk.

Ifølge ham giver det med al den teknologi, der ligger bag bilernes selvkørende funktioner og lignende, kort og godt god mening også at bygge en robot i menneske-form.

"Det er planen, at Tesla Bot skal være venlig og kunne navigere i en verden bygget til mennesker," siger han.

Robotten vil blive konstrueret, så mennesker nemt vil kunne overmande den og løbe fra den.

Den vil nemlig komme til at bevæge sig med en fart på maksimalt otte kilometer i timen.

Den 'ansigt' bliver en skærm, hvorpå der vil blive fremvist forskellige former for vigtige informationer.

Elon Musk peger på, at Tesla Bot vil kunne få ‘enorm betydning’ for økonomien, som i dag presses flere steder på grund af mangel på arbejdskraft.

Ifølge Reuters er flere AI-eksperter dog særdeles skeptiske overfor meldingen om, at en sådan robot skulle være klar allerede til næste år.

De mener snarere, at det ligger mere end 10 år ude i fremtiden, inden vi er klar med en robot, der kan eksempelvis købe ind eller lignende.

Teslas egen AI, som anvendes i selskabets udbredte biler, efterforskes for tiden, efter en Tesla med automatpilot fornylig kørte ind i en politibil.

Du kan se hele Elon Musks præsentation af Tesla Bot her:

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos