Danske Better Collective stormer frem: Omsætningen stiger med 162 procent efter stor vækst i USA

Better Collective lander flere store partnerskaber og har fremgang på det amerikanske marked. Det er med til at sende betting-selskabets omsætning i vejret med 162 procent.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Det danske betting-selskab Better Collective kan endnu engang notere sig et rekordregnskab.

I løbet af årets andet kvartal steg omsætningen med hele 162 procent sammenlignet med samme periode sidste år.

Toplinjen går fra 15,2 millioner euro til 40 millioner euro i år, svarende til godt 300 millioner kroner.

Heraf udgør den organiske vækst 47 procent af væksten.

Samtidig understreger Better Collective, at den amerikanske forretning voksede flot i løbet af kvartalet, selv når kæmpe-opkøbet af amerikanske Action Network fraregnes.

Ebitda-resultatet tog også et stort skridt fremad. Væksten lyder her på 90 procent, hvilket er et spring fra 6,6 millioner euro til 12,6 millioner euro.

"Q2 markerer endnu et rekordkvartal i forhold til omsætning og NDC'er (new depositing customers), leveret til vores partnere. Samtidig fortsatte vi med en stærk profitabilitet og cash flow. De stærke resultater drives især af USA-forretningen, og af vores mediepartnerskaber, der har fået en gennembrud i løbet af andet kvartal," siger Jesper Søgaard, medstifter og CEO i Better Collective, i forbindelse med regnskabet.

Fra april til juni landede Better Collective tre nye aftaler om mediepartnerskaber. I løbet af de tre måneder kunne selskabet notere sig 38.000 nye NDC'er, der er nye kunder, som indbetaler penge hos en af partnerne.

"Højdepunktet for kvartalet har været afslutningen på købet af Action Network, der er en "game changer" og som konsoliderer vores ledende position som et sportbettingmedie i USA," tilføjer han.

Opkøb til 1,5 milliarder kroner

Tilbage i maj købte selskabet amerikanske Action Network for halvanden milliarder kroner. Det er Better Collectives hidtil største opkøb til dato.

Det amerikanske selskab blev stiftet for blot et par år siden, men er ifølge Better Collective meget hurtigt blevet det sted, som amerikanske sportfans søger hen.

De tre hovedmedier - Action Network, Action Labs og Fantasy Labs - anvendes af millioner af amerikanere til at få nyheder og analyser om sport, sammenligne odds fra spiludbydere og lignende.

Det kræver abonnement at få adgang til disse platforme for de sportsglade amerikanere.

Action Network - der har omkring 100 medarbejdere og hovedkvarter i New York - har desuden såkaldte affiliate-aftaler med store amerikanske spiludbydere, der betaler for at skaffe brugere til dem.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS