Danske Better Collective stormer frem: Omsætningen stiger med 162 procent efter stor vækst i USA

Better Collective lander flere store partnerskaber og har fremgang på det amerikanske marked. Det er med til at sende betting-selskabets omsætning i vejret med 162 procent.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Det danske betting-selskab Better Collective kan endnu engang notere sig et rekordregnskab.

I løbet af årets andet kvartal steg omsætningen med hele 162 procent sammenlignet med samme periode sidste år.

Toplinjen går fra 15,2 millioner euro til 40 millioner euro i år, svarende til godt 300 millioner kroner.

Heraf udgør den organiske vækst 47 procent af væksten.

Samtidig understreger Better Collective, at den amerikanske forretning voksede flot i løbet af kvartalet, selv når kæmpe-opkøbet af amerikanske Action Network fraregnes.

Ebitda-resultatet tog også et stort skridt fremad. Væksten lyder her på 90 procent, hvilket er et spring fra 6,6 millioner euro til 12,6 millioner euro.

"Q2 markerer endnu et rekordkvartal i forhold til omsætning og NDC'er (new depositing customers), leveret til vores partnere. Samtidig fortsatte vi med en stærk profitabilitet og cash flow. De stærke resultater drives især af USA-forretningen, og af vores mediepartnerskaber, der har fået en gennembrud i løbet af andet kvartal," siger Jesper Søgaard, medstifter og CEO i Better Collective, i forbindelse med regnskabet.

Fra april til juni landede Better Collective tre nye aftaler om mediepartnerskaber. I løbet af de tre måneder kunne selskabet notere sig 38.000 nye NDC'er, der er nye kunder, som indbetaler penge hos en af partnerne.

"Højdepunktet for kvartalet har været afslutningen på købet af Action Network, der er en "game changer" og som konsoliderer vores ledende position som et sportbettingmedie i USA," tilføjer han.

Opkøb til 1,5 milliarder kroner

Tilbage i maj købte selskabet amerikanske Action Network for halvanden milliarder kroner. Det er Better Collectives hidtil største opkøb til dato.

Det amerikanske selskab blev stiftet for blot et par år siden, men er ifølge Better Collective meget hurtigt blevet det sted, som amerikanske sportfans søger hen.

De tre hovedmedier - Action Network, Action Labs og Fantasy Labs - anvendes af millioner af amerikanere til at få nyheder og analyser om sport, sammenligne odds fra spiludbydere og lignende.

Det kræver abonnement at få adgang til disse platforme for de sportsglade amerikanere.

Action Network - der har omkring 100 medarbejdere og hovedkvarter i New York - har desuden såkaldte affiliate-aftaler med store amerikanske spiludbydere, der betaler for at skaffe brugere til dem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS