Blod, våben og overlevelse: Sådan oplever soldaterne krigen

På en særrundvisning 7. september trækker Krigsmuseet den menige soldat ud af anonymiteten og forklarer, hvordan det har været at befinde sig midt i begivenhederne op gennem tiden.

Artikel top billede

Når historien skal fortælles om den ene eller den anden krig, er der næsten altid tit fokus på konger, herremænd, generaler og på den strategi, der viste sig at være genial – eller måske knap så heldig. Den enkelte soldat er derimod ofte reduceret til et nummer i statistikken.

Men på en særrundvisning 7. september ­kaldet I Kampens Hede - fra ridder til kampsoldat trækker Krigsmuseet soldaten ud af anonymiteten og forklarer, hvordan det har været at befinde sig midt i begivenhederne op gennem tiden.

På rundvisningen kommer man til at høre om, hvordan danske soldater har levet og kæmpet de seneste mange hundrede år.

Man kommer med lige fra den sene middelalders rasende tunge rustninger og op til den udrustning, de danske soldater bar i Afghanistan og kan også selv prøve at håndtere nogle af våbnene.

I beskrivelsen af særrundvisningen lover Krigsmuseet, at man vil opnå en forståelse for, hvordan ridderen oplevede slaget ved Ditmarsken i 1500 i forhold til danske SS-soldater under 2. Verdenskrigs største slag i 1944 i Estland, hvor 300.000 blev dræbt.

Hvad betød det, at Danmark indførte værnepligten? Og hvordan ville det se ud fra de danske soldaters perspektiv, hvis den kolde krig var blevet varm og rent faktisk havde resulteret i væbnet kamp? Det er også spørgsmål, Krigsmuseet kommer ind på.

Det koster 95 kroner at deltage i I Kampens Hede - fra ridder til kampsoldat, og man kan læse mere samt købe billetter lige her.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job