Blod, våben og overlevelse: Sådan oplever soldaterne krigen

På en særrundvisning 7. september trækker Krigsmuseet den menige soldat ud af anonymiteten og forklarer, hvordan det har været at befinde sig midt i begivenhederne op gennem tiden.

Artikel top billede

Når historien skal fortælles om den ene eller den anden krig, er der næsten altid tit fokus på konger, herremænd, generaler og på den strategi, der viste sig at være genial – eller måske knap så heldig. Den enkelte soldat er derimod ofte reduceret til et nummer i statistikken.

Men på en særrundvisning 7. september ­kaldet I Kampens Hede - fra ridder til kampsoldat trækker Krigsmuseet soldaten ud af anonymiteten og forklarer, hvordan det har været at befinde sig midt i begivenhederne op gennem tiden.

På rundvisningen kommer man til at høre om, hvordan danske soldater har levet og kæmpet de seneste mange hundrede år.

Man kommer med lige fra den sene middelalders rasende tunge rustninger og op til den udrustning, de danske soldater bar i Afghanistan og kan også selv prøve at håndtere nogle af våbnene.

I beskrivelsen af særrundvisningen lover Krigsmuseet, at man vil opnå en forståelse for, hvordan ridderen oplevede slaget ved Ditmarsken i 1500 i forhold til danske SS-soldater under 2. Verdenskrigs største slag i 1944 i Estland, hvor 300.000 blev dræbt.

Hvad betød det, at Danmark indførte værnepligten? Og hvordan ville det se ud fra de danske soldaters perspektiv, hvis den kolde krig var blevet varm og rent faktisk havde resulteret i væbnet kamp? Det er også spørgsmål, Krigsmuseet kommer ind på.

Det koster 95 kroner at deltage i I Kampens Hede - fra ridder til kampsoldat, og man kan læse mere samt købe billetter lige her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,