IDC forudser: Årets pc-salg bliver lavere end ventet

Salget af pc'er bliver lavere end først forventet, viser en ny analyse fra IDC. Forudsigelsen lyder nu på en vækst på 14,2 procent i forhold til 2020. Tidligere lød analysehusets prognose på 18,1 procent, men givet den globale chipmangel vil salget blive bremset.

Artikel top billede

(Foto: THAM KEE CHUAN / THAM KEE CHUAN)

Det globale pc-marked har udsigt til et signifikant vokseværk i 2021.

Men ikke desto mindre vil væksten ske langsommere end først antaget, vurderer IDC.

Analysehuset var ude i maj med en prognose, der gik på, at salget ville stige med 18,1 procent for hele året.

Denne prognose er nu rettet og skåret ned til en vækst på 14,2 procent for 2021.

Vækstbremsen i dette tilfælde er den globale mangel på chips og komponenter, pointerer IDC.

Det seneste kig i krystalkuglen sker efter, at blandt andet Apple har været ude og advare om en forværring af forsyningskæderne. Producenter af processorer, Intel og AMD, har ligeledes påpeget de manglende komponenter, som vil præge branchen resten af året.

Ryan Reith, Vide President hos IDC, understreger at "efterspørgslen er der stadig" for, hvad angår pc'er og tablets. "Forlængelsen af denne knaphed i udbuddet kombineret med logistiske udfrodringer præsenterer hele industrien for en række store udfordringer," siger han.

Notebook-PC'er vil fortsætte med at være den største driver af vækst i markedet, lyder det. Denne trend regnes med at forsætte de kommende år, fastslår IDC.

Analysehuset understreger desuden, at der vil være en permanent effekt efter corona, der betyder, at folk vil bruge deres PC'er i højere grad end tidligere.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job