Dansk webbureau beskyldes for udnyttelse af elever og grænseoverskridende arrangementer

I dag er det en del af Group Online, men webbureauet Danaweb, beskyldes nu for i mange år at udnytte og vanrøgte sine mange elever. Få hele overblikket over sagen her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Danaweb har overskredet ansatte elevers grænser.
  • Læs tidligere elevers beretninger fra en hård arbejdskultur hos Danaweb.
739
3:45 min
Hårdt arbejdspres, irrelevante arbejdsopgaver, ringe fokus på uddannelse og grænseoverskidende fester har været opskriften på flere ansattes elevforløb hos webbureauet, tidligere kendt som Danaweb. I dag hedder virksomheden Group Online.

Det fortæller syv tidligere elever hos Danaweb til fagforeningen HK. Alle de citerede tidligere elevers rigtige navne er anonymiserede på HK's hjemmeside.

Blandt andet fortæller eleven som HK kalder Julie om oplevelsen, at hun selv ofte sad alene med ansvaret i afdelingen uden at have de nødvendige kompetencer til de opgaver, der hørte med.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen