Dell rykker tættere på Linux med Suse-aftale

Ny aftale mellem Dell og Linux-distributøren Novell sørger for, at computergiganten leverer sine Poweredge-servere med Suse Enterprise Server 9. Dermed er Red Hat ikke længere den eneste, der leverer Linux til Dell-servere.

Den amerikanske computerproducent Dell - der i mange år har været en tro Microsoft-allieret - rykker et skridt nærmere Microsoft-rivalen Linux med en ny aftale med Linux-firmaet Novell.

Aftalen betyder, at Dell fremover vil præinstallere Novells Suse Enterprise Server 9 på udvalgte Poweredge-servermodeller. Det drejer sig om modellerne 1850, 2800 og 2850.

Der vil både være mulighed for at få serverne leveret præ-installeret og med softwaren for sig. Dell kommer til at stå for distribution og support af systemet.

Udfordrer Linux-markedet
Der er lang vej til de omtrent 80 procent af det amerikanske Linux-servermarked, som Red Hat sidder på, men Suse ser fremad.

Dell understreger, at den nye aftale ikke har slået skår i forholdet til Red Hat, der har været Dells primære Linux-partner.

Red Hat vil som hidtil levere serversoftware til Poweredge.

Det handler simpelthen om, at kunderne gerne vil have mere Linux at vælge i mellem, siger en talsmand fra Dell.

Konservativ satsning

Suse er oprindeligt et tysk Linux-firma, og blev købt af Novell for et år siden.

Tyskland er stadig selskabets største marked og hjemsted, og aftalen med Dell skal være den løftestang, der får lirket Suse ind på det amerikanske marked, der er domineret af Red Hat.

Dell har ry for at være en anelse konservativ, når det gælder om at være først med det sidste nye.

Det hænger sammen med Dells ønske om at kende kundernes behov og have meget faste aftaler, før man satser, mener flere analytikere.

Dell er også kendt for at vente med at gå ind på nye markeder, indtil de er blevet så etablerede, at der er profit i vente.

Novell bemærker da også, at Dell har været et af de sidste store firmaer, der har indgået en aftale med Suse om Linux. Men Novell ser dette som en bekræftelse af, at strategien for Suse er den rigtige.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job