Dell rykker tættere på Linux med Suse-aftale

Ny aftale mellem Dell og Linux-distributøren Novell sørger for, at computergiganten leverer sine Poweredge-servere med Suse Enterprise Server 9. Dermed er Red Hat ikke længere den eneste, der leverer Linux til Dell-servere.

Den amerikanske computerproducent Dell - der i mange år har været en tro Microsoft-allieret - rykker et skridt nærmere Microsoft-rivalen Linux med en ny aftale med Linux-firmaet Novell.

Aftalen betyder, at Dell fremover vil præinstallere Novells Suse Enterprise Server 9 på udvalgte Poweredge-servermodeller. Det drejer sig om modellerne 1850, 2800 og 2850.

Der vil både være mulighed for at få serverne leveret præ-installeret og med softwaren for sig. Dell kommer til at stå for distribution og support af systemet.

Udfordrer Linux-markedet
Der er lang vej til de omtrent 80 procent af det amerikanske Linux-servermarked, som Red Hat sidder på, men Suse ser fremad.

Dell understreger, at den nye aftale ikke har slået skår i forholdet til Red Hat, der har været Dells primære Linux-partner.

Red Hat vil som hidtil levere serversoftware til Poweredge.

Det handler simpelthen om, at kunderne gerne vil have mere Linux at vælge i mellem, siger en talsmand fra Dell.

Konservativ satsning

Suse er oprindeligt et tysk Linux-firma, og blev købt af Novell for et år siden.

Tyskland er stadig selskabets største marked og hjemsted, og aftalen med Dell skal være den løftestang, der får lirket Suse ind på det amerikanske marked, der er domineret af Red Hat.

Dell har ry for at være en anelse konservativ, når det gælder om at være først med det sidste nye.

Det hænger sammen med Dells ønske om at kende kundernes behov og have meget faste aftaler, før man satser, mener flere analytikere.

Dell er også kendt for at vente med at gå ind på nye markeder, indtil de er blevet så etablerede, at der er profit i vente.

Novell bemærker da også, at Dell har været et af de sidste store firmaer, der har indgået en aftale med Suse om Linux. Men Novell ser dette som en bekræftelse af, at strategien for Suse er den rigtige.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura