Dansk firma investerer kvart milliard kroner i ny it-division: Søger 100 it-medarbejdere

Den familieejede virksomhed Foss skaber nu en ny it-division. En ny forretning i forretningen. Nu går jagten ind på 100 ny it-ansatte, der skal udvikle cloud-løsninger i det nye Foss Software Services.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Det danske familieforetagende Foss er klar med en it-mæssig storsatsning.

Ingeniør-selskabet poster 250 millioner kroner i en ny it-division, skriver Børsen.

Et af de første skridt i etableringen af det nye it-firma, der får navnet Foss Software Services, bliver at finde kompetente medarbejdere.

Ambitionen går på, at der nu skal findes mere end 100 it-folk.

“Vi starter et nyt firma. Vi gør det bare som en del af Foss, men det er sådan set et nyt firma i Foss,” siger CEO i Foss, Kim Vejlby, til Børsen.

Den kvarte milliard hentes fra den solide egenkapital, der består af 800 millioner kroner.

Den nye afdeling skal skabe en cloud-løsning, hvor kunderne og Foss opnår bedre styring af målinger i forbindelse med produktion af fødevarer, som er det område, hvor Foss' kernekompetencer ligger.

Kim Vejlby forklarer, at de skaber transparens og sammenhæng, når der optimeres på tværs af mange forskellige resultater, som Foss sidder inde med. Selskabet specialiserer sig nemlig i måling og analyse af fødevareproduktion.

Med stor indsigt i kvalitet og produktionsprocesserne kan der skabes værdi for fødevareproducenterne, lyder det.

Den nye cloud-platforme og funktioner skal skabes i de eksisterende rammer i Foss' innovationscenter i Hillerød, samt i virksomhedens afdeling i Warszawa i Polen, skriver Børsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S