Google Play-appens påståede monopol-misbrug har indbragt en opsætning på 70 milliarder kroner i 2019

En retssag udspiller sig i disse dage mod Google, der menes at presse markedet med sin monopol-status, hvilket nu viser sig at have givet virksomheden en omsætning på 70 milliarder kroner i 2019. Sagsøgerne består af 37 forskellige amerikanske stater og distriker samt en række tech-virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

Google står lige nu over for en række søgsmål fra 37 amerikanske stater og distrikter samt virksomheder, der mener at Google har misbrugt sit markedsmonopol til at presse konkurrenter til Google Play-appen ud af markedet.

Under retsagen, der fandt sted lørdag ved en domstol i Oakland i Californien, blev der for første gang sat tal på, hvor mange penge Google Play har omsat for. I 2019 omsatte Googles mobilbutik for 11,2 milliarder dollar - over 70 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Det påstås Google at have gjort ved for det første at gøre adgangen til konkurrenter til Google butik og betalingssystem umulige at tilgå, og har sågar undertiden blokkeret dem.

Desuden hævder anklagere, at tech-giganten har kørt konkurrencebegrænsende tilbud, udvidet fordele og pålagt restriktioner for større udviklere - herunder "League of Legends"-producenten Riot Games - for at forhindre dem i at forlade Play Store.

Desuden mener generaladvokater og mobilappudvikler Epic Games at Google Play Stores overskud er blevet til ved at tage 30 procent af gebyret for hver digital vare, der sælges i appen.

Rigsadvokater for de 37 amerikanske stater kortlage under retssagen desuden, at tech-virksomheden i 2019 havde 8,5 milliarder dollar - cirka 53 milliarder kroner - i bruttofortjeneste og 7 milliarder dollar i driftsindtægter.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS