Google Play-appens påståede monopol-misbrug har indbragt en opsætning på 70 milliarder kroner i 2019

En retssag udspiller sig i disse dage mod Google, der menes at presse markedet med sin monopol-status, hvilket nu viser sig at have givet virksomheden en omsætning på 70 milliarder kroner i 2019. Sagsøgerne består af 37 forskellige amerikanske stater og distriker samt en række tech-virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

Google står lige nu over for en række søgsmål fra 37 amerikanske stater og distrikter samt virksomheder, der mener at Google har misbrugt sit markedsmonopol til at presse konkurrenter til Google Play-appen ud af markedet.

Under retsagen, der fandt sted lørdag ved en domstol i Oakland i Californien, blev der for første gang sat tal på, hvor mange penge Google Play har omsat for. I 2019 omsatte Googles mobilbutik for 11,2 milliarder dollar - over 70 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Det påstås Google at have gjort ved for det første at gøre adgangen til konkurrenter til Google butik og betalingssystem umulige at tilgå, og har sågar undertiden blokkeret dem.

Desuden hævder anklagere, at tech-giganten har kørt konkurrencebegrænsende tilbud, udvidet fordele og pålagt restriktioner for større udviklere - herunder "League of Legends"-producenten Riot Games - for at forhindre dem i at forlade Play Store.

Desuden mener generaladvokater og mobilappudvikler Epic Games at Google Play Stores overskud er blevet til ved at tage 30 procent af gebyret for hver digital vare, der sælges i appen.

Rigsadvokater for de 37 amerikanske stater kortlage under retssagen desuden, at tech-virksomheden i 2019 havde 8,5 milliarder dollar - cirka 53 milliarder kroner - i bruttofortjeneste og 7 milliarder dollar i driftsindtægter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS