Google Play-appens påståede monopol-misbrug har indbragt en opsætning på 70 milliarder kroner i 2019

En retssag udspiller sig i disse dage mod Google, der menes at presse markedet med sin monopol-status, hvilket nu viser sig at have givet virksomheden en omsætning på 70 milliarder kroner i 2019. Sagsøgerne består af 37 forskellige amerikanske stater og distriker samt en række tech-virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

Google står lige nu over for en række søgsmål fra 37 amerikanske stater og distrikter samt virksomheder, der mener at Google har misbrugt sit markedsmonopol til at presse konkurrenter til Google Play-appen ud af markedet.

Under retsagen, der fandt sted lørdag ved en domstol i Oakland i Californien, blev der for første gang sat tal på, hvor mange penge Google Play har omsat for. I 2019 omsatte Googles mobilbutik for 11,2 milliarder dollar - over 70 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Det påstås Google at have gjort ved for det første at gøre adgangen til konkurrenter til Google butik og betalingssystem umulige at tilgå, og har sågar undertiden blokkeret dem.

Desuden hævder anklagere, at tech-giganten har kørt konkurrencebegrænsende tilbud, udvidet fordele og pålagt restriktioner for større udviklere - herunder "League of Legends"-producenten Riot Games - for at forhindre dem i at forlade Play Store.

Desuden mener generaladvokater og mobilappudvikler Epic Games at Google Play Stores overskud er blevet til ved at tage 30 procent af gebyret for hver digital vare, der sælges i appen.

Rigsadvokater for de 37 amerikanske stater kortlage under retssagen desuden, at tech-virksomheden i 2019 havde 8,5 milliarder dollar - cirka 53 milliarder kroner - i bruttofortjeneste og 7 milliarder dollar i driftsindtægter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

    AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job