Kina sætter hård grænse for unges computerspil på nettet: Forbyder computerspil i hverdage

Den kinesiske regering vil begrænse unges forbrug af computerspil på nettet i en sådan grad, at de fremover kun får lov til at spille i et fastlagt tidsrum fredag, i weekenden og i ferien.

Artikel top billede

Fik danske unge at vide af politikerne, at de kun måtte spille computerspil et par få timer om ugen, ville det nok frembringe noget af et ramaskrig.

I Kina har den kinesiske regering imidlertid ingen kvaler ved at sætte strenge begrænsninger op for de unge.

Her er unge under 18 år nu begrænset til at spille online computerspil fra klokken 20 til 21 fredag, i weekenden og i deres ferie.

Det sker efter en ny kinesisk lov, som samtidig er en yderligere stramning af et tidligere vindue, som lød på maksimum tre timers computerspil på feriedage og 1,5 timers computerspil på andre dage.

Det skriver Reuters.

Reglerne skal blandt andet håndhæves af spilvirksomhederne, der via identifikation af alder skal forhindre unge under 18 år at kunne spille online spil uden for de fastlagte tidspunkter.

Regeringen har også oplyst, at den vil øge hyppigheden og intensiteten af ​​inspektioner af onlinespilvirksomheder for at sikre, at de har indført tidsbegrænsninger og anti-afhængighedssystemer.

De nye regler sker samtidig i en tid, hvor Beijing-administrationen har slået hårdt ned på Kinas store tech-giganter som Alibaba og Tencent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT