Kina sætter hård grænse for unges computerspil på nettet: Forbyder computerspil i hverdage

Den kinesiske regering vil begrænse unges forbrug af computerspil på nettet i en sådan grad, at de fremover kun får lov til at spille i et fastlagt tidsrum fredag, i weekenden og i ferien.

Artikel top billede

Fik danske unge at vide af politikerne, at de kun måtte spille computerspil et par få timer om ugen, ville det nok frembringe noget af et ramaskrig.

I Kina har den kinesiske regering imidlertid ingen kvaler ved at sætte strenge begrænsninger op for de unge.

Her er unge under 18 år nu begrænset til at spille online computerspil fra klokken 20 til 21 fredag, i weekenden og i deres ferie.

Det sker efter en ny kinesisk lov, som samtidig er en yderligere stramning af et tidligere vindue, som lød på maksimum tre timers computerspil på feriedage og 1,5 timers computerspil på andre dage.

Det skriver Reuters.

Reglerne skal blandt andet håndhæves af spilvirksomhederne, der via identifikation af alder skal forhindre unge under 18 år at kunne spille online spil uden for de fastlagte tidspunkter.

Regeringen har også oplyst, at den vil øge hyppigheden og intensiteten af ​​inspektioner af onlinespilvirksomheder for at sikre, at de har indført tidsbegrænsninger og anti-afhængighedssystemer.

De nye regler sker samtidig i en tid, hvor Beijing-administrationen har slået hårdt ned på Kinas store tech-giganter som Alibaba og Tencent.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S