Kina sætter hård grænse for unges computerspil på nettet: Forbyder computerspil i hverdage

Den kinesiske regering vil begrænse unges forbrug af computerspil på nettet i en sådan grad, at de fremover kun får lov til at spille i et fastlagt tidsrum fredag, i weekenden og i ferien.

Artikel top billede

Fik danske unge at vide af politikerne, at de kun måtte spille computerspil et par få timer om ugen, ville det nok frembringe noget af et ramaskrig.

I Kina har den kinesiske regering imidlertid ingen kvaler ved at sætte strenge begrænsninger op for de unge.

Her er unge under 18 år nu begrænset til at spille online computerspil fra klokken 20 til 21 fredag, i weekenden og i deres ferie.

Det sker efter en ny kinesisk lov, som samtidig er en yderligere stramning af et tidligere vindue, som lød på maksimum tre timers computerspil på feriedage og 1,5 timers computerspil på andre dage.

Det skriver Reuters.

Reglerne skal blandt andet håndhæves af spilvirksomhederne, der via identifikation af alder skal forhindre unge under 18 år at kunne spille online spil uden for de fastlagte tidspunkter.

Regeringen har også oplyst, at den vil øge hyppigheden og intensiteten af ​​inspektioner af onlinespilvirksomheder for at sikre, at de har indført tidsbegrænsninger og anti-afhængighedssystemer.

De nye regler sker samtidig i en tid, hvor Beijing-administrationen har slået hårdt ned på Kinas store tech-giganter som Alibaba og Tencent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job