Tim Cook sælger ud: Skiller sig af med Apple-aktier for milliarder af kroner

Apple-topchef Tim Cook sælger Apple-aktier for 4,8 milliarder kroner. Det sker efter, at han 10 år efter sin tiltræden har fået frigivet den sidste portion af de aktier, som han dengang blev lovet.

Artikel top billede

Der ruller milliarder af kroner ind på Apple-topchef Tim Cooks bankkonto i disse dage.

Apple-topchefen har nemlig solgt omkring fem millioner af sine aktier i selskabet, hvilket har indbragt ham i omegnen af 750 millioner dollar - omkring 4,8 milliarder kroner.

Det er 10 år siden, at Tim Cook tiltrådte som topchef for Apple, hvor han afløste den dengang uhelbredeligt syge Steve Jobs.

Stor-udsalget af aktier kommer således i kølvandet på, at de sidste af de aktier, som Tim Cook dengang modtog, er blevet frigivet til salg.

Det fremgår af en indberetning til det amerikanske finanstilsyn - som du finder her - at de fem millioner aktier har indbragt 752 millioner dollar.

Apples aktiekurs er under Tim Cooks ledelse blevet næsten 10-doblet, og selskabet er i dag verdens mest værdifulde selskab med en markedsværdi på 2,5 billioner dollar.

Financial Times skriver, at Apples aktiekurs fornylig nåede sit højeste niveau nogensinde med kurs 151,12.

Tim Cook modtog Apple-aktier for dengang 378 millioner dollar, da han tiltrådte i 2011.

Dengang skrev Computerworld netop, at halvdelen af aktierne ville kunne sælges 24. august 2021, hvilket Tim Cook altså valgte at gøre.

Bloomberg har fornylig vurderet, at Tim Cook har en personlig formue i omegnen af en milliard dollar - altså en brøkdel af, hvad verdens rigeste mennesker er værd.

Bloomberg har således vurderet, at eksempelvis Jeff Bezos har en formue på næsten 200 milliarder dollar.

Tim Cook får som lønmodtager en årsløn på tre millioner dollar af Apple. Hertil kommer bonus og optioner, som er afhængige af, at Apple når de forskellige forretningsmål.

Tim Cook har har netop modtaget en ny portion aktier på omkring 150 millioner dollar, som bliver frigivet til salg i april 2023.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos