Tim Cook sælger ud: Skiller sig af med Apple-aktier for milliarder af kroner

Apple-topchef Tim Cook sælger Apple-aktier for 4,8 milliarder kroner. Det sker efter, at han 10 år efter sin tiltræden har fået frigivet den sidste portion af de aktier, som han dengang blev lovet.

Artikel top billede

Der ruller milliarder af kroner ind på Apple-topchef Tim Cooks bankkonto i disse dage.

Apple-topchefen har nemlig solgt omkring fem millioner af sine aktier i selskabet, hvilket har indbragt ham i omegnen af 750 millioner dollar - omkring 4,8 milliarder kroner.

Det er 10 år siden, at Tim Cook tiltrådte som topchef for Apple, hvor han afløste den dengang uhelbredeligt syge Steve Jobs.

Stor-udsalget af aktier kommer således i kølvandet på, at de sidste af de aktier, som Tim Cook dengang modtog, er blevet frigivet til salg.

Det fremgår af en indberetning til det amerikanske finanstilsyn - som du finder her - at de fem millioner aktier har indbragt 752 millioner dollar.

Apples aktiekurs er under Tim Cooks ledelse blevet næsten 10-doblet, og selskabet er i dag verdens mest værdifulde selskab med en markedsværdi på 2,5 billioner dollar.

Financial Times skriver, at Apples aktiekurs fornylig nåede sit højeste niveau nogensinde med kurs 151,12.

Tim Cook modtog Apple-aktier for dengang 378 millioner dollar, da han tiltrådte i 2011.

Dengang skrev Computerworld netop, at halvdelen af aktierne ville kunne sælges 24. august 2021, hvilket Tim Cook altså valgte at gøre.

Bloomberg har fornylig vurderet, at Tim Cook har en personlig formue i omegnen af en milliard dollar - altså en brøkdel af, hvad verdens rigeste mennesker er værd.

Bloomberg har således vurderet, at eksempelvis Jeff Bezos har en formue på næsten 200 milliarder dollar.

Tim Cook får som lønmodtager en årsløn på tre millioner dollar af Apple. Hertil kommer bonus og optioner, som er afhængige af, at Apple når de forskellige forretningsmål.

Tim Cook har har netop modtaget en ny portion aktier på omkring 150 millioner dollar, som bliver frigivet til salg i april 2023.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS