Tim Cook sælger ud: Skiller sig af med Apple-aktier for milliarder af kroner

Apple-topchef Tim Cook sælger Apple-aktier for 4,8 milliarder kroner. Det sker efter, at han 10 år efter sin tiltræden har fået frigivet den sidste portion af de aktier, som han dengang blev lovet.

Artikel top billede

Der ruller milliarder af kroner ind på Apple-topchef Tim Cooks bankkonto i disse dage.

Apple-topchefen har nemlig solgt omkring fem millioner af sine aktier i selskabet, hvilket har indbragt ham i omegnen af 750 millioner dollar - omkring 4,8 milliarder kroner.

Det er 10 år siden, at Tim Cook tiltrådte som topchef for Apple, hvor han afløste den dengang uhelbredeligt syge Steve Jobs.

Stor-udsalget af aktier kommer således i kølvandet på, at de sidste af de aktier, som Tim Cook dengang modtog, er blevet frigivet til salg.

Det fremgår af en indberetning til det amerikanske finanstilsyn - som du finder her - at de fem millioner aktier har indbragt 752 millioner dollar.

Apples aktiekurs er under Tim Cooks ledelse blevet næsten 10-doblet, og selskabet er i dag verdens mest værdifulde selskab med en markedsværdi på 2,5 billioner dollar.

Financial Times skriver, at Apples aktiekurs fornylig nåede sit højeste niveau nogensinde med kurs 151,12.

Tim Cook modtog Apple-aktier for dengang 378 millioner dollar, da han tiltrådte i 2011.

Dengang skrev Computerworld netop, at halvdelen af aktierne ville kunne sælges 24. august 2021, hvilket Tim Cook altså valgte at gøre.

Bloomberg har fornylig vurderet, at Tim Cook har en personlig formue i omegnen af en milliard dollar - altså en brøkdel af, hvad verdens rigeste mennesker er værd.

Bloomberg har således vurderet, at eksempelvis Jeff Bezos har en formue på næsten 200 milliarder dollar.

Tim Cook får som lønmodtager en årsløn på tre millioner dollar af Apple. Hertil kommer bonus og optioner, som er afhængige af, at Apple når de forskellige forretningsmål.

Tim Cook har har netop modtaget en ny portion aktier på omkring 150 millioner dollar, som bliver frigivet til salg i april 2023.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS