Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

IBM Danmark splittes op i dag: Kyndryl Danmark nu etableret som selvstændigt selskab med egenkapital på 10 millioner kroner

IBM Danmark splittes i dag onsdag op i to selskaber, som kommer til at operere uafhængigt af hinanden.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om den opslitning af IBM Danmark, som finder sted i dag, 1. september.
512
2:45 min
Efter et langt indledende forløb er IBM Danmark med den første dag i september nået til en mærkedag, der vil komme til at give genlyd langt ud i fremtiden.

I dag splittes selskabet nemlig formelt op i to selskaber, som hver især skal tage hånd om en del af den forretning, der tidligere har ligget samlet under IBM Danmark.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis