Kalundborg Forsyning ramt af ransomware-angreb

Kalundborg Forsyning blev i fredags ramt af et ransomware-angreb. Indtil videre har forsynings-virksomheden ikke et overblik over omfang, eller hvordan hackerne kom ind.

Artikel top billede

Kalundborg Forsyning blev natten til fredag ramt af et ransomware-angreb, oplyser virksomheden i en pressemeddelse fra weekenden.

Under angrebet låste it-kriminelle adgangen til forsyningens data, og virksomheden går ud fra, at angrebet er iværksat "alene med det formål at få en løsesum for at gøre data tilgængelige igen."

Forsyningen reagerede hurtigt, og gik i gang med at beskytte den digitale adgang til anlæggene.

Virksomhedens direktør, Hans-Martin Friis Møller, bekræfter angrebet overfor mediet SN.dk.

Kalundborg Forsyning kan på nuværende tidspunkt ikke sige så meget om omfanget, samt hvor og hvordan virusset er kommet ind i systemet.

Da der i denne slags sager er en lille risiko for datalæk, opfordrer forsyningen deres kunder til at være ekstra opmærksomme det næste stykke tid, fortæller han til avisen.

Forsyningen forventer dog ikke, at data er kopieret, da man ikke umiddelbart kan se, at der er sket dataoverførsler ud af huset.

Forsyningen vurderer derfor risikoen for datalæk til at være minimal. Han forklarer, at de data Kalundborg Forsyning typisk har liggende er navne, adresser, målernumre og oplysninger om forbrug "og det kan man ikke umiddelbart bruge til noget", konstaterer direktøren.

Da Kalundborg Forsyning er den del af den kritiske infrastruktur, samarbejdes der med både politi og Center for Cybersikkerhed om den korrekte håndtering af hændelsen.

Computerworld er i gang med at indhente en status på situationen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,