E-conomic-stifter Jacob Wandt udvikler på nyt regnskabsprogram: Vil bide skeer med Dinero og sit gamle selskab

Jacob Wandt har kastet sig ud i skabelsen af endnu et regnskabsprogram. Han har både stiftet og solgt E-conomic tidligere, og nu vil han udfordre selskabet samt Martin Thorborgs Dinero med sit nye program.

Artikel top billede

Jacob Wandt kaster sig endnu engang ind i kampen på markedet for regnskabsprogrammer.

Gennem sit selskab Zenegy er han ved at udvikle en ny spiller, der skal angribe de store konkurrenter som Vismas E-conomic, som han selv stiftede i sin tid, og Martin Thorborgs Dinero, skriver Børsen.

"Jeg er uddannet revisor og bryder mig ikke så meget om at kalde det et angreb. Men det er det jo. Vi skal have kunder i vores forretning, og dem skal vi hente fra andre udbydere på markedet,” siger Jacob Wandt til Børsen.

Det er otte år siden, at Jacob Wandt solgte regnskabsprogrammet E-conomic til Visma for 760 millioner kroner.

Nu slår iværksætteren sig op på, at Zenegy har arbejdet på at udvikle den nye platform gennem tre til fire intense år. Nu skulle platformen kunne håndtere løn, bogføring, fakturering, betaling og firmakort, lyder det.

Han forklarer overfor avisen, at der ikke er nogle før ham, der har taget skridtet og lavet en samlet løsning, der kan bruges både små og store virksomheder.

Jacob Wandt satser desuden på at rejse omkring 300 millioner kroner i investering over de næste par år for at kunne finansiere udviklingen og udbredelsen af programmet.

Zenegy ejes af Jacob Wandt sammen med den tidligere E-conomic-profil Jes Tækker Stemann Brinch, den tidligere Bluegarden-direktør Mogens Elsberg og Danske Bank.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S