E-conomic-stifter Jacob Wandt udvikler på nyt regnskabsprogram: Vil bide skeer med Dinero og sit gamle selskab

Jacob Wandt har kastet sig ud i skabelsen af endnu et regnskabsprogram. Han har både stiftet og solgt E-conomic tidligere, og nu vil han udfordre selskabet samt Martin Thorborgs Dinero med sit nye program.

Artikel top billede

Jacob Wandt kaster sig endnu engang ind i kampen på markedet for regnskabsprogrammer.

Gennem sit selskab Zenegy er han ved at udvikle en ny spiller, der skal angribe de store konkurrenter som Vismas E-conomic, som han selv stiftede i sin tid, og Martin Thorborgs Dinero, skriver Børsen.

"Jeg er uddannet revisor og bryder mig ikke så meget om at kalde det et angreb. Men det er det jo. Vi skal have kunder i vores forretning, og dem skal vi hente fra andre udbydere på markedet,” siger Jacob Wandt til Børsen.

Det er otte år siden, at Jacob Wandt solgte regnskabsprogrammet E-conomic til Visma for 760 millioner kroner.

Nu slår iværksætteren sig op på, at Zenegy har arbejdet på at udvikle den nye platform gennem tre til fire intense år. Nu skulle platformen kunne håndtere løn, bogføring, fakturering, betaling og firmakort, lyder det.

Han forklarer overfor avisen, at der ikke er nogle før ham, der har taget skridtet og lavet en samlet løsning, der kan bruges både små og store virksomheder.

Jacob Wandt satser desuden på at rejse omkring 300 millioner kroner i investering over de næste par år for at kunne finansiere udviklingen og udbredelsen af programmet.

Zenegy ejes af Jacob Wandt sammen med den tidligere E-conomic-profil Jes Tækker Stemann Brinch, den tidligere Bluegarden-direktør Mogens Elsberg og Danske Bank.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S