Tyskland vil investere næsten 23 milliarder kroner i opbygning af en europæisk chip-industri

Tyskland er klar til at investere milliarder af kroner i at opbygge en decideret chip-produktion i Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Tyskerne vil investere flere milliarder euro i at få opbygget en decideret chip-produktion i Europa som modvægt til de store amerikanske og asiatiske producenter.

Ifølge Euractiv er den tyske økonomiminister Peter Altmaier klar til at smide pengene på bordet, hvis chip-industrien vil investere penge i at bygge en europæisk chip-industri.

Det seneste års tids chip-tørke med store leveringsproblemer har nemlig tydeligt vist, hvor meget verdens industrier har brug for stabile leverancer af chip.

“Adgang til den nødvendige mængde mikrochip vil blive et konkurrence-element for alle succesfulde økonomier i verden i de kommende år,” siger Peter Altmaier ifølge mediet.

Tyskland erklærer sig under rammeværket IPCEI - Important Projects of Common European Interest - klar til at investere tre milliarder euro i projektet.

Det svare til omkring 22,7 milliarder kroner.

Ifølge Euractiv produceres blot ni procent af verdens chip i dag i Europa, hvilket er et brat fald i forhold til 1990, hvor Europa stod for 35 procent af produktionen.

Hertil kommer, at kvaliteten af de europæiske produkter er ringere end produkter fra de store asiatiske og amerikanske konkurrenter, hedder det.

De store europæiske producenter er selskaber som NXP og Infineon, der fokuserer på industrirettede chip, mens især de asiatiske chipproducenter fokuserer på smartphones, computere og lignende.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Sikkerhedsarkitekt til Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)