Tyskland vil investere næsten 23 milliarder kroner i opbygning af en europæisk chip-industri

Tyskland er klar til at investere milliarder af kroner i at opbygge en decideret chip-produktion i Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Tyskerne vil investere flere milliarder euro i at få opbygget en decideret chip-produktion i Europa som modvægt til de store amerikanske og asiatiske producenter.

Ifølge Euractiv er den tyske økonomiminister Peter Altmaier klar til at smide pengene på bordet, hvis chip-industrien vil investere penge i at bygge en europæisk chip-industri.

Det seneste års tids chip-tørke med store leveringsproblemer har nemlig tydeligt vist, hvor meget verdens industrier har brug for stabile leverancer af chip.

“Adgang til den nødvendige mængde mikrochip vil blive et konkurrence-element for alle succesfulde økonomier i verden i de kommende år,” siger Peter Altmaier ifølge mediet.

Tyskland erklærer sig under rammeværket IPCEI - Important Projects of Common European Interest - klar til at investere tre milliarder euro i projektet.

Det svare til omkring 22,7 milliarder kroner.

Ifølge Euractiv produceres blot ni procent af verdens chip i dag i Europa, hvilket er et brat fald i forhold til 1990, hvor Europa stod for 35 procent af produktionen.

Hertil kommer, at kvaliteten af de europæiske produkter er ringere end produkter fra de store asiatiske og amerikanske konkurrenter, hedder det.

De store europæiske producenter er selskaber som NXP og Infineon, der fokuserer på industrirettede chip, mens især de asiatiske chipproducenter fokuserer på smartphones, computere og lignende.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS