Tyskland vil investere næsten 23 milliarder kroner i opbygning af en europæisk chip-industri

Tyskland er klar til at investere milliarder af kroner i at opbygge en decideret chip-produktion i Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Tyskerne vil investere flere milliarder euro i at få opbygget en decideret chip-produktion i Europa som modvægt til de store amerikanske og asiatiske producenter.

Ifølge Euractiv er den tyske økonomiminister Peter Altmaier klar til at smide pengene på bordet, hvis chip-industrien vil investere penge i at bygge en europæisk chip-industri.

Det seneste års tids chip-tørke med store leveringsproblemer har nemlig tydeligt vist, hvor meget verdens industrier har brug for stabile leverancer af chip.

“Adgang til den nødvendige mængde mikrochip vil blive et konkurrence-element for alle succesfulde økonomier i verden i de kommende år,” siger Peter Altmaier ifølge mediet.

Tyskland erklærer sig under rammeværket IPCEI - Important Projects of Common European Interest - klar til at investere tre milliarder euro i projektet.

Det svare til omkring 22,7 milliarder kroner.

Ifølge Euractiv produceres blot ni procent af verdens chip i dag i Europa, hvilket er et brat fald i forhold til 1990, hvor Europa stod for 35 procent af produktionen.

Hertil kommer, at kvaliteten af de europæiske produkter er ringere end produkter fra de store asiatiske og amerikanske konkurrenter, hedder det.

De store europæiske producenter er selskaber som NXP og Infineon, der fokuserer på industrirettede chip, mens især de asiatiske chipproducenter fokuserer på smartphones, computere og lignende.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS